Memory Loss

متاسفانه بیماری آلزایمر باعث توهم زایی و بر زبان آوردن هذیان و خرافه گویی در افراد مسن و سالمند می شود!
 شاید تا به حال افرادی که مدام سوالی را تکرار می‌کنند و در انتظار پاسخ آن هستند یا افرادی که وسایلشان را گم می‌کنند و نمی دانند آن را کجا گذاشته‌اند. در خرید و پرداخت پول مشکلات دارند و نمی‌توانند حساب دارائیشان را نگه دارند، افرادی که خاطرات قدیمی آن‌ها آسیب می‌بیند و به تدریج آن‌ها را فراموش می‌کنند، به تدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آن‌ها نیز مشکل دارند و کم کم دچار مشکلات مسیر یابی می‌شوند و اگر از منزل بیرون بروند ممکن است گم شوند و حتی در موارد شدید تر قادر به تشخیص آشپزخانه و حمام نیستند، را از نزدیک دیده باشید این‌ها علائم شایع و اولیه بیماری زوال عقل یا همان اصطلاح رایج آلزایمر است که متاسفانه در کشور با افزایش سن روز به روز در حال ازدیاد است.
آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی های ذهنی بیمار نابود می‌شود و بارزترین تظاهر زوال عقل اختلال در حافظه است، در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بیند و بیمار پاسخ سوالی که چند لحظه قبل پرسیده است را فراموش می‌کند و مجددا همان سوال را می‌پرسد بیمار وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند کجا گذاشته است.
تخریب بافت‌ مغز به مرور زمان
محمد رضا معتمد متخصص مغز و اعصاب در این باره می‌گوید: بیماری آلزایمر یک بیماری مربوط به تخریب بافت مغز است بدون اینکه علت خاصی داشته باشد این بیماری در افراد بالای 60 سال دیده می‌شود.
وی ادامه داد: بارزترین ویژگی آن اختلال در حافظه است که به ترتیب پیشرفت می‌کند و اعمال تفکر و قضاوت را در بر می‌گیرد در بیماری آلزایمر حرکت بیمار کند می‌شود به صورتی که فرد قادر به حرکت نیست.
مشکلات زوال عقل
یکی از مشکلات زوال عقل بروز توم و هذیان است مثلا بیمار فکر می‌کند همسرش به وی خیانت کرده در موارد شدیدتر بیمار حتی قادر به انجام کارهای اولیه شخصی خود نیز نیست و ممکن است در تکلم و یافتن کلمات مناسب مشکل پیدا کند و در نتیجه کم حرف و گوشه گیر شود، در موارد شدیدتر بیمار آگاهیش را نسبت به بیماری از دست می‌دهد و دچار ناتوانی در انجام برخی کارها می‌شود.
محمد رضا معتمد متخصص مغز و اعصاب در خصوص تشخیص و پیشگیری از آلزایمر می‌گوید: بر اساس معاینه و شرح حال مریض و همچنین اقدامات شخصی مانند ام‌آر‌آی و سی‌تی‌اسکن می‌توان آن را تشخیص داد و با انجام فعالیت‌های ورزشی منظم تغذیه مناسب، تمرینات ذهنی و مطالعه می‌توان از بروز زوال عقل پیشگیری کرد.
درصد بالای افراد مبتلا به آلزایمر
تقریبا 10 درصدافراد بالای 60 سال زوال عقل دارند، 5 درصد بیماران دچار بیماری خانوادگی با تظاهر زودهنگام، 15 تا 25 درصد دچار بیماری خانوادگی با تظاهر دپرس و 15 درصد مبتلا به بیماری تک‌گیر می‌باشند.
در پایان با پیشرفت بیماری و تاثیر گذاشتن بر روی نواحی مغز توانایی‌های مختلف مختل می‌شوند و در نتیجه شامل تغییراتی در توانایی‌ها و رفتار است و از آن‌جایی که بیماری آلزایمر قابل علاج نمی باشد. سرپرستی از بیماران ضروری است نقش پرستار اصلی اغلب به عهده همسر یا بستگان نزدیک بیمار است.
گزارش از هدیه عباسقلی