sleep-khab

 

برنامه های بهم ریخته، استرس و حجم کاری زیاد روی خواب شما تاثیر زیادی دارند. کارشناسان می گویند اعمال تغییرات کوچک در سبک زندگی میتواند باعث شود شب آرامی داشته باشید.

کارهایی مثل حمام کردن، نوشیدن یک لیوان شیر داغ، خاموش کردن تلویزیون و کامپیوتر، آماده کردن لباس ها برای صبح ، گوش دادن به موزیکی آرام بخش و برنامه ریزی برای کارهای روز بعد، باعث آرام شدن ذهن و داشتن خواب خوبی میشود.

 

کارشناسان می گویند، بازچینی محیط اطراف می تواند جو مناسبی برای خواب به وجود بیاورد. وقتی به رختخواب می روید تلویزیون را خاموش کنید، چون امواج آن الگوی خواب را مختل می کند.

برای اینکه خوب بخوابید، باید بین بدن و سر اختلاف دمای خیلی کمی وجود داشته باشد، به این صورت که بدن گرم و سر سرد باشد. اگر قبل از نیمه شب (بین ساعات 10 تا 11) به رختخواب بروید، تغییر خیلی خوبی در الگوی خواب شما ایجاد می شود.

رفتن به خوابی عمیق در یک ساعت اول به خواب رفتن رخ می دهد. پس می توان کیفیت این مرحله را از طریق رفتن به رختخواب در یک ساعت معقول بهینه سازی کرد.

کارشناسان همچنین اشاره می کنند که نیم ساعت بعد از بیدار شدن حتما صبحانه بخورید.با انجام این کار نه تنها سوخت و ساز بدن را تحریک می کند، بلکه وقتی صبحانه ای سالم میخورید، مواد شیمیایی خوبی در بدن ترشح شده و در شب خواب خوبی برایتان فراهم میکنند.

خوب است که همیشه وقفه ای 90 دقیقه بین شام و رفتن به رختخواب داشته باشید. شام سنگین باعث می شود الگوی خواب مناسب مختل شود.

در طول روز دو تا سه لیتر مایعات مصرف کنید تا بدن دچار کم آبی نشده و کیفیت خوابتان نیز بهتر شود. البته از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید چون بدن را دچار کم آبی می کند.

ورزش کردن برای نیم ساعت در هر روز، هورمون هایی را تولید می کند که باعث ایجاد آرامش در شخص می شود،مثل هورمون اندروفین و سروتونین. علاوه بر این ورزش کردن به کاهش وزن، بهبود تنفس و بالا بردن سطح انرژی کمک میکند.

برای اینکه در رختخواب ذهنتان را آرام کنید، باید به چیزی فکر کنید که واقعا آن را دوست دارید، مثلا فکر کردن به یک خاطره ی خوب در یک روز عالی، آن را مثل یک فیلم در ذهنتان پخش کنید تا آرام شده و در نهایت به خواب بروید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.