Businessman holding his stomach in pain or indigestion

پس از مشخص شدن مسمومیت غذایی چه کارهایی باید انجام داد و راههای درمانی مخصوص آن کدامند؟

ایرج خسرونیا متخصص داخلی  با اشاره به علائم مسمومیت غذایی اظهار کرد: در صورتی که میکروب‌ها و ویروس‌ها به مواد غذایی نفوذ پیدا کنند مسمومیت غذایی ایجاد می‌شود و شخص مصرف کننده دچار حالاتی چون تهوع، اسهال، سرگیجه، لرز و بی حالی می‌شود که از نشانه‌های اولیه مسمومیت غذایی تهوع است که به همراه سایر موارد و ضعف عمومی دیده می‌شود.
وی گفت: علت مسمومیت غذایی میکروب‌ها و سم مواد غذایی است که در مواد گوشتی، کنسرو‌ها و ماهی دیده می‌شود و افراد باید در صورت هرگونه تغییر حالتی در ظاهر مواد غذایی از استفاده آن‌ها جدا خودداری کند.
خسرو‌نیا در خصوص مواد غذایی پس از مسمومیت گفت: یکی از نگرانی‌های افراد پس از مسمومیت غذایی از دست دادن آب بدن در اثر استفراغ و اسهال است لذا از مواد غذایی که وضع شما را بدتر می‌کند مانند مواد گوشتی و پروتینی پرهیز کند و به تدریج از آشامیدنی‌هایی چون انواع آبمیوه‌های تازه و غذاهای آبکی و آب استفاده  کنید.
وی تاکید کرد: پس از مسمومیت حتما به پزشک مراجعه کنید و بدون تجویز پزشک از مصرف دارو خودداری کنید زیرا برخی از مسمومیت‌ها بر اثر بوتولیسم(بیماری فلج کننده که به وسیله سم حاصل از باکتری‌های وارد شده به مواد غذایی ایجاد می‌شود) و عدم مراجعه سریع به پزشک برای فرد مسموم شده، کشنده است.