۵ علتی که چرا ورزشهای شکم شما کارساز نیست

 exercise

بنظر می‌رسد اهمیتی ندارد که چقدر  ورزشهای طاقت فرسایی انجام می دهید،  مهم این است که شما هنوز هم نمی‌توانید به نتایجی که می‌خواهید برسید! داشتن یک شکم شش تکه در ۷ روز ممکن نیست،ولی اگرچند هفته دارید زحمت می کشید که  شکمی‌ صاف داشته باشید،  هنوز هم هیچ فرقی نکرده است، پس مشکلی وجود دارد. در  این بخش، ما فهرستی از علتهایی که ممکن  است چرا ورزشهای شکمی شما تاثیر گذار نباشند تهیه کرده‌ایم:

یکی از رایج ترین دلایلی که چرا تفکیک عضلات شکم اینقدر سخت است، تجمع چربی در شکم است. تفکیک عضلات شکم پوشیده شده با لایه‌های ضخیم چربی، به کار بیشتری نیاز دارد. مهم نیست که چند ساعت دراز نشست انجام دهید یا خلبانی بروید، اگر درصد چربی بدنتان را پایین نیاورید، به نتیجه‌ی مورد نظرتان نمی‌رسید. به همین دلیل است که تمرینات کاردیو و رژیم غذایی برای تناسب اندام، اینقدر مهم هستند. شما نمی‌توانید بدون پیروی از یک رژیم غذایی سالم، فقط ورزش کنید. خوردن غذای زیاد بعد از تمرین، شما را از هدف ورزشی‌تان دور می‌کند.

برنامه‌ی ورزشی شما تنوع ندارد

شما نمی‌توانید با همان برنامه‌ی قدیمی روی عضلات شکمتان کار کنید. بعنوان مثال اگر انواع مختلف کرانچ را انجام می‌دهید، کافی نیست؛ چون فقط عضلاتتان را خم می‌کنید و تمام گروههای عضلانی دیگر در بخش میانی بدنتان را بکار نمی‌گیرید. شما باید تمرینات را به صورت دوره‌ای تغییر دهید. حرکات تکراری، کارایی‌شان را از دست می‌دهند. با گذشت زمان، یک برنامه‌ی ثابت به اندازه‌ی قبل موثر نخواهد بود.

بنابراین از ایجاد تنوع در تمرینات نترسید. بجای اینکه فقط یک گروه عضلانی را تقویت و سفت کنید (مانند عضله رکتوس یا شش تکه) دفعه بعد با تقویت عضله مایل شکمی، روال تمرینی‌تان را تغییر دهید. با مربی تناسب اندامتان درباره‌ی راه‌های متنوع کردن برنامه‌ی تمرینی‌تان صحبت کنید.

شما عضلات را تحریک نمی‌کنید

برای تفکیک عضلات شکم، باید عضلات را درگیر و مشغول نگه دارید. مگر در موردی که در حال ایجاد استقامت هستید، لازم نیست که یک تمرین را به دفعات زیاد، تکرار کنید. کلید تفکیک عضلات، رشد ماهیچه‌های شماست. شما باید عضلات شکمتان را تحریک کنید تا حجیم شوند. هنگامیکه تمرین می‌کنید، لایه ای از چربی آب می‌شود و عضلات تخت زیرین را آشکار می‌کند. برای تفکیک عضلات شکمتان، تمرین با وزنه را آغاز کنید.

این کار به به پرورش سایر گروه‌های عضلانی کمک می‌کند. شما همیشه می‌توانید با توجه به اولویتتان، تکرارها را انجام دهید. تکرارها را بصورت متغیر انجام دهید، مثلا اگر امروز ۳۰ تکرار انجام دادید، فردا ۱۵ تکرار انجام دهید. در حالیکه پیشرفت می‌کنید، سختی تمریناتتان را افزایش دهید. به این ترتیب، بدن به یک تمرین ثابت عادت نمی‌کند و تمرینتان، اثربخشی‌اش را از دست نمی‌دهد.

شما به عضلاتتان استراحت نمی‌دهید

برخی از کارشناسان معتقدند که شما برای رسیدن به اندام مورد نظرتان باید هر روز تمرین کنید. اما بجز اینکه یک بدنساز باشید، این کار را نکنید. به خودتان زمان بدهید که بین تمرینات استراحت کنید. وقتی به خودتان برای ترمیم کشیدگی عضلاتتان فرصت ندهید، روز بعد احساس درد خواهید کرد و این مسئله بر کیفیت تمرین شما تاثیر می‌گذارد. شما می‌توانید هفته ای ۲ تا ۳ بار ورزش کنید. در بقیه‌ی هفته، به خودتان استراحت دهید. هنگامیکه می‌خواهید استحکامتان را افزایش دهید، می‌توانید طول مدت تمرین عضلات شکمتان را کاهش دهید.

شما وعده‌های غذایی سالم و متعادل نمی‌خورید

ممکن است وسوسه انگیز بنظر برسد که برای تکمیل تمرینتان به یک رژیم غذایی شدید روی بیاورید، اما در مقابل این وسوسه مقاومت کنید. حذف گروه‌های اصلی مواد غذایی از رژیم غذایی‌تان، شما را به نتایج مورد نظرتان نمی‌رساند. به جای محروم کردن خودتان، از یک رژیم با کربوهیدرات کم و پروتئین بالا استفاده کنید. شما هنگام تمرین، به تمام مواد مغذی و انرژی که بدست آورده‌اید، نیاز خواهید داشت.

منبع : fitnessmagazine.ir

اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.