vegetable-rich-diet-slashes-risk-diabete

مصرف سبزیجات به دلیل داشتن فیر زیاد و خواص دیگر که آن ها را بررسی می کنیم باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت می شود. برای پیشگیری از دیابت سبزی بیشتر مصرف کنید

مواد غذایی مثل برنج قهوه ای، آجیل و میوه های خشک، به ما کمک می کنند تا وزن سالمی داشته و با بیماری ها مبارزه کنیم.

 

تحقیقات نشان دادند که فقط دریافت 26 گرم فیبر در طول روز، می تواند خطر گسترش ابتلا به دیابت نوع دو را نزدیک به یک پنجم کاهش دهد.

برآوردها نشان دادند که 11.5 میلیون بریتانیایی در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند، و به طور عمده این امر به خاطر مواد غذایی است که مصرف می کنند.

محققان کالج امپریال لندن می گویند: روی هم رفته، نتایج ما نشان داد افرادی که در رژیم غذاییشان فیبر بالایی مصرف می کنند، کمتر احتمال دارد به دیابت نوع 2 مبتلا شوند.

فیبر غذایی به همان خوبی که وزن را سالم نگه می دارد، خطر ابتلا به دیابت را هم توسط مکانیسم های دیگر تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، بهبود کنترل قند خون و کاهش اوج انسولین بعد از صرف غذا و افزایش حساسیت بدن به انسولین.

علاقه ی بیش از حد به غذاهای آماده، بحران چاقی را بیشتر کرده و موارد ابتلا به دیابت نوع 2 را نیز افزایش می دهد. با این حال مصرف فیبر، روشی ساده و آسان برای پیشگیری از این امر است.

در اولین قدم روزتان را با یک صبحانه خوب حاوی غلات سبوس دار، جو دو سر، میوه های خشک شروع کنید.

همه باید در طول روز حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات مصرف کنند. غلات سبوس دار، حبوبات و … از جمله این مواد هستند.

آخرین یافته ها از مزایای سلامتی افزایش مصرف فیبر ، پس از تجزیه و تحلیل بزرگترین تحقیق در دنیا که درباره دیابت نوع 2 برای بیش از یک دهه در حال انجام است به دست آمده.

این تحقیق بیش از 30000 نفر را مورد بررسی قرار داده و نشان داد افرادی که در طول روز بیشتر از 26 گرم فیبر مصرف کرده بودند، در مقایسه با کسانی که کمتر از 19 گرم فیبر دریافت کرده بودند، 18 درصد کمتر احتمال داشت به دیابت مبتلا شوند.

نوید ستار (از دانشگاه گلاسگو) می گوید: این تحقیق بزرگ و قوی شواهد بیشتری برای ارتباط بین مصرف بیشتر فیبر و کاهش خطر ابتلا به دیابت فراهم کرده است، و علاوه بر آن، شواهد دیگری هم اضافه می کند (برای مثال مصرف بیشتر فیبر مرتبط با توده بدنی کمتر است).

به عبارت دیگر، مصرف بیشتر فیبر ممکن است خطر ابتلا به دیابت را پایین آورده و به افراد کمک کند تا وزن سالمی داشته باشند.

لیبی داولینگ (مشاور بالینی) می گوید: این تحقیق شواهد رو به رشدی را اضافه کرد که فیبر بخش مهمی از تعادل رژیم غذایی سالمی است و ما می دانیم که مردم به اندازه کافی فیبر مصرف نمی کنند.

مصرف مواد غذایی سالم به همراه افزایش فعالیت جسمی، بهترین روش برای حفظ وزنی سالم و پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 است.

این تحقیق در مجله Diabetologia منتشر شده است.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.