poost-tabestan

 

در فصل تابستان چگونه باید از پوست خود مراقبت کنیم؟ این موضوع مهم را مورد بررسی قرار داده ایم. ده نکته و توصیه مهم برای حفظ زیبایی پوست را می گوییم که رعایت کنید.

از پوستتان در تابستان به خوبی مراقبت کنید تا به جوش و آکنه مبتلا نشوید!

 

مراقب رژیم غذاییتان باشید: از مصرف مواد غذایی مثل دونات و پیراشکی، نان سفید، سیب زمینی سرخ شده و انواع نوشابه خودداری کنید. خوراکی های شیرین و نشاسته دار را از رژیم غذاییتان حذف کرده تا بروز آکنه کنترل شده و در بلند مدت سالم بمانید.

 

دوری از استرس: استرس های جسمی و احساسی مطمئنا باعث بروز آکنه و جوش در برخی افراد می شوند. پس سعی کنید استرستان را کاهش دهید.

 

عدم استفاده از لوازم آرایشی نامناسب: یکی دیگر از عوامل شایع دیگری که مسئول ایجاد آکنه است، استفاده از نوع خاصی از لوازم آرایشی و پاک کننده است. از مصرف لوازم آرایشی چرب و موادی که به آنها حساسیت دارید، خودداری کنید. این محصولات منافد پوست را بسته و آن را تحریک کرده و در نهایت باعث بروز جوش و آکنه می شوند.

 

پاک کردن عرق: وقتی بیرون از خانه در معرض خورشید هستید، زیاد عرق می کنید. عرق حاوی سموم و آلودگی های دفع شده بدن است، پس باید با یک دستمال تمیز عرق را پاک کنید. عرق کردن باعث تمیز شدن طبیعی پوست می شود، اما باید در فواصل منظم خشک شود تا از بروز آکنه پیشگیری شود.

 

حفظ بهداشت صورت: به طور منظم صورتتان را با یک تمیز کننده ملایم شستشو دهید. آب سرد روی صورت بپاشین تا پوستتان شاداب و تازه شود، با انجام این کار بروز جوش به حداقل می رسد.

 

میوه و سبزیجات به رژیم غذاییتان اضافه کنید: سبزیجات و میوه های تازه زیادی میل کنید. این مواد غذایی نه تنها برای سلامت کلی شما خوب هستند، بلکه منابع حیاتی آنتی اکسیدان، انواع ویتامین و دیگر مواد مغذی ضروری هم هستند که جای باقی مانده آکنه را هم از بین می برند.

 

مصرف آب: حتما در طول روز آب زیادی بنوشید. آب سموم و آلودگی ها را از بدن بیرون کرده و پوست را تمیز و شاداب نگه می دارد.

 

سبک زندگی بدون تحرک نداشته باشید: سعی کنید از نظر جسمی فعال باقی بمانید. یوگا و ورزش های دیگر علاوه بر بهبود شرایط پوست، سوخت و ساز را هم بالا می برد.

 

لباس های راحت بپوشید: از لباسهایی استفاده کنید که گشاد بوده و پوست را تحریک نمیکنند. وقتی لباسهای تنگ و نامناسب نپوشید از بروز آکنه پیشگیری کرده اید. لباسهای نخی بپوشید.

 

بعد از ورزش دوش بگیرید: حتما بعد از ورزش دوش بگیرید تا عرق ناشی از آن از بین برود. وقتی بعد از یک تمرین سخت عرق می کنید، روی سطح پوست شما سلول های مرده بیشتر می شوند، پس ضروریست که آنها را فورا از بین ببرید تا موجب مسدود شدن منافذ پوست نشده و از بروز آکنه پیشگیری شود.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.