P_GrowingPains

درمورد درد رشد چه می دانید و این عارضه چه نشانه هایی در کودکان با خود به همراه دارد و چه نوع درمان هایی برای آنان وجود دارد؟

دکتر لیلا محبوبی ، با اشاره به اینکه دردهای عضلانی استخوانی از شکایت‌های شایع در سنین رشد است، گفت: واژه دردهای رشد ممکن است به اشتباه برای توصیف بیماری‌های روماتولوژی یا غیر روماتولوژیک استفاده شود، اما علل غیر روماتولوژیک نسبت به بیماری‌های روماتولوژی علت شایع‌تری برای دردهای عضلانی اسکلتی در کودکان است و تاکنون علت اصلی ایجاد این دردها شناخته نشده است.

وی افزود: آغاز درد در اواخر روز که گاهی باعث بیداری کودک از خواب می‌شود و افزایش درد با فعالیت‌های طبیعی که موجب تعارض است از جمله ویژگی‌های دردهای رشدی کودکان است. همچنین درد مختص به مفاصل کودک نیست و در لمس و فشردن مفصل، عضله و استخوان درد نیز ایجاد می‌شود.

این فوق تخصص روماتولوژی اطفال با بیان اینکه درد حاصل از رشد کودک حداقل یک بار در ماه و برای حداقل سه ماه وجود دارد، تصریح کرد: این نوع درد با فعالیت تشدید می‌شود و در روز افزایش می‌یابد، هرچند که می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

محبوبی با اشاره به اینکه تورم مفصل در بسیاری از موارد بدون درد است و تشخیص آن در کودکی با جثه و مفاصل کوچک ممکن است برای والدین یا پزشک مشکل باشد، خاطرنشان کرد: مواردی از ورم مفصلی می‌تواند در زمینه بیماری‌های خونی، متابولیک و ذخیره‌ای، ارثی و خانوادگی، خود التهابی، واسکولیت‌ها، عفونت‌ها، واکسیناسیون، آرتریت ناشناخته کودکان و نوجوانان، لوپوس و دیگر بیماری‌های روماتیسمی و بافت همبند بروز کند.

وی در پایان یادآور شد: در اغلب موارد ورم مفصلی در کودکان به صورت واکنشی به دنبال برخی از عفونت‌های میکروبی و ویروسی ایجاد می‌شود، اما گاهی مصرف داروی خاصی پس از مدت‌ها ایجاد علایم عمومی و سیستمیک مفصلی و پوستی را در کودکان بروز می‌دهد.

(ایسنا)