baby

چرا نوزادم گریه می کند و دلیل برخی بی تابی ها و بی طاقتی های وی چیست؟

نوزادان بعد از تولد تفاوت‌های آشکاری با هم دارند از ظاهر، قد و وزن که بگذریم، حتی گریه‌های آن‌ها هم با هم فرق می‌کند. گریه نوزاد بدون شک پیغامی برای والدین دارد که باید آن را رمزگشایی کنند.

گاهی اوقات پیش می‌آید گریه کودک مانند همیشه نیست و با بقیه روزها فرق دارد. این گریه‌ها، گریه‌های خاص هستند که بر اساس تناوب، مدت زمان گریه و حتی صدای گریه می‌توان به تشخیص رسید، مثلا بعضی از نوزادان وقتی گریه می‌کنند، فقط نیاز به یک اتاق تاریک و آرام دارند، بعضی از آن‌ها دوست دارند آن‌ها را بغل کنید. اما گاهی اوقات علت گریه‌های کودک چیزهایی است که ممکن است به راحتی به ذهن هرکسی نرسد. در این موارد بعد از حذف موارد محتمل گریه کودک باید به مواردی از جمله بیماری‌ها توجه داشته باشید و هر نوع گریه غیر معمول را با پزشک اطفال در میان بگذارید.

معمول‌ترین احتمال‌ها برای گریه نوزاد گرسنگی یا نیاز به تعویض پوشک است. این در حالی است که مادران جوان با هر بار گریه کودک نباید فکر کنند کودک گرسنه است و به او شیر بدهند. یکی از وظایف مهم والدین و به ویژه مادر، تلاش برای شناسایی علت واقعی گریه کودک و برآوردن کردن نیازهای اوست. از آنجا که گریه تنها راه برقراری ارتباط نوزاد است، ابتدا ممکن است یک نوزاد در شبانه‌روز بین یک تا ۳ ساعت گریه کند اما با بزرگ‌تر شدن نوزاد و البته افزایش تجربه مادر، حدود ۴ تا ۶ ماهگی بیشتر مادران می‌توانند تشخیص دهند گریه فرزندشان ناشی از چه چیزی است.

رمزگشایی گریه‌های کودکانه
خنده‌های کودک همه را به خنده می‌اندازد اما امان از وقتی که شروع به گریه می‌کند. در این مواقع اطرافیان خیلی سریع کودک را به والدینش ارجاع می‌دهند و مسئولیت برطرف کردن گریه او را به خودشان واگذار می‌کنند. در چنین مواقعی اگر والدین هم کم تجربه باشند ممکن است کلافه شوند و نتوانند علت دقیق گریه را تشخیص دهند. بدیهی است در مورد گریه‌های طبیعی مانند گرسنگی و … خیلی سریع می‌توان به نتیجه رسید. ولی والدین باید بدانند تمام گریه‌های کودکان در طول روز به معنای گرسنگی و خوردن شیر نیست. تعدادی نشانه در میان نوزادان وجود دارد که هرکدام از این علائم، بیانگر علت اصلی گریه کودک است.

فهمیدن علت گریه نوزاد ممکن است در آغاز دشوار باشد ولی والدین خیلی زود یاد خواهند گرفت که چگونه نیاز‌های کودک خود را پیش‌بینی کنند. گریه نوزاد احساس درونیش را برای شما بازگو می‌کند و توجه شما به گریه‌اش اصلا به معنی لوس کردن او نیست، چون نوزاد هیچ‌وقت لوس نمی‌شود. مادر ممکن است فکر کند اگر بلا‌فاصله بعد از شنیدن صدای گریه نوزاد به سمت او برود، او را بد عادت خواهد کرد ولی این نگرانی‌ها کاملا بی‌مورد است و هر چقدر مادر در روزهای اول زندگی، سریع‌تر به واکنش‌‌های نوزاد پاسخ دهد، نوزاد هم احساس امنیت بیشتری خواهد کرد و هر چه احساس امنیت بیشتر باشد. از سوی دیگر نوزاد هرگز برای اذیت کردن والدینش گریه نمی‌کند، چون در آن زمان اصلا نمی‌داند که گریه‌اش چه حسی در آن‌ها ایجاد می‌کند. در این مقاله شما را با گریه‌های خاص در کودکان آشنا می‌کنیم؛ گریه‌هایی که نشانه‌ای برای رسیدن به مشکلی خاص در کودک است.

گریه‌های کودکان چگونه است؟
مدت زمان گریه از کودکی به کودک دیگر متفاوت است و هیچ کودکی را نمی‌توان با کودک دیگر مقایسه کرد. بنابراین باید عادت کودکان را با یکدیگر تفکیک داده و  بررسی لازم را انجام داد که آیا گریه‌های کودک نسبت به قبل تغییر کرده است یا نه. صدای گریه، شدت گریه و تن گریه می‌تواند به مادر در تشخیص تغییرات گریه نوزاد و کودک کمک کننده باشد. این‌که صدای گریه نوزاد تبدیل به ناله شود می‌تواند یک علامت خطر برای والدین باشد. در این حالت صدای او هیپوتن است و در جریان بیماری‌ها دیده می‌شود. صدایی که به صورت ناله است دیگر گریه طبیعی نیست و  در جریان بیماری‌ها دیده می‌شود. گریه‌هایی هم وجود دارد که علت خاصی ندارد.

سیب سبز