gym

 ورزش  تاثیر زیادی در جوانسازی ما دارد. حتی  ورزش هایی که سبک و متوسط هستند نیز باعث جوانی می شوند  پس اگر  اهل ورزش هستید و دوست دارید سلامت و متناسب باشید، جوان ماندن هم یکی از علتهای ورزش کردن است به لیست فواید ورزش حتما این مورد را اضافه کنید، . کافیست که ادامه این مطلب رو بخوانید تا دیگر هرگز از ورزش کردن غافل نشوید بخاطر زیبایی خودتان هم که شده ورزش کنید. زیبایی فقط در  آرایش ظاهری نیست

ورزش، قدرت بدنی رو افزایش می دهد

ورزش انرژی طبیعت و زندگی رو در مغز و بدن ما جاری می کند. در نتیجه، کارهای روزمره برای ما آسان تر شده و نیاز به تقلای کمتری داریم. درست مثل این می ماند که پوست انداخته باشیم و کارها رو با نیروی فردی که ده سال یا حتی بیست سال جوان تر است، به انجام برسانیم.

ورزش باعث استحکام و درخشش پوست می شود

ورزش منظم باعث نرمی و انعطاف پذیری پوست می شود به گونه ای که یک فرد ۴۰ ساله، خصوصیات پوستی یک فرد که در دهه دوم یا سوم زندگی است (بیست سالگی به بعد) رو پیدا می کند. ورزش، ترکیباتی رو در بدن می سازد که روند پیری پوست رو کندتر می کنند. البته هنوز هم باید تحقیقات بیشتری در زمینه اثر ورزش بر ترکیب پوست انجام شود.

ورزش باعث می شود که فرم صحیح بدن حفظ شود

با بالا رفتن سن، عضلات بدن تحلیل می روند و تراکم استخوان ها کاهش پیدا می کند و در نتیجه شکل بدن ما دچار  تغییر می شود. انجام ورزش های قدرتی که به عضله سازی و سلامت استخوان ها منجر می شود، به خصوص در ناحیه شکم، پهلوها و کمر و در طول ستون فقرات، به حفظ شکل صحیح بدن کمک می کند و لذا بدن دچار خمیدگی ناشی از افزایش سن نمی شود و سرحال تر دیده می شویم. همچنین، از نظر روحی هم در شرایط بهتری خواهیم بود و خمیدگی ناشی از نگرانی ها و افسردگی روحی در ما دیده نمی شود.

ورزش، انعطاف پذیری رو افزایش می دهد

افزایش سن هم باعث می شود که از نظر روحی و فکری و هم از نظر جسمی و عضلات و مفاصل بدن دچار کاهش انعطاف شویم و احساس سفتی و خشکی و ضعف در بدن داشته باشیم. ورزش  و به خصوص ورزش هایی مثل یوگا و پیلاتس، به بدن انعطاف می دهند.

ورزش، خلق و خوی ما رو بهبود می بخشد

حتماً شنیده اید که ورزش و به ویژه ورزش هایی که باعث می شوند عرق زیادی بریزیم (مثل ورزش کاردیو)، در بهبودی خلق و خوی ما نقش دارند. علت این امر ترشح اندروفین در بدن است. اندروفین نوعی ماده شیمیایی است که مانند یک مسکن طبیعی عمل می نماید و وقتی که بدن در حال فعالیت باشد، ترشح اون افزایش پیدا می کند. همچنین، ترشح سایر انتقال دهنده های عصبی مثل دوپامین که در ایجاد حس خوشی و لذت نقش دارند نیز در بدن افزایش می یابد.

ورزش به ما کمک می کند تا خواب بهتر و با کیفیت تری داشته باشیم

خواب راحت، سرچشمه جوانی است و ورزش به ما کمک می کند که به این سرچشمه دست پیدا کنیم. ورزش منظم به ما کمک می کند که راحت تر به خواب برویم و خواب ما سطحی نباشد و مرحله عمیق خواب (یعنی مرحله REM) رو تجربه کنیم. خواب راحت موجب می شود که تمام سیستم بدن عملکرد بهتری داشته باشند و استرس رو در بدن کاهش می دهد. اگر هفته ای حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید، کیفیت خواب شما تا ۶۵٪ بهبود پیدا می کند.

و اما دلایل جالب تری در رابطه با اثر ورزش بر روی جوانسازی ما وجود دارند که در پست بعدی “نکات ورزشی” درباره اونها صحبت می کنیم. پیشنهاد می کنیم که پست بعدی نکات ورزشی رو از دست ندهید.

منبع : yeka.ir