cold_feet

بسیاری از افراد  پاها و دست های سردی دارند ، حتی اگر بقیه قسمتهای بدنشان گرم باشد دست و پاهایشان همیشه سرد است. علت این امر ممکن است استرس پوستی باشد. در اینجا برخی از چیزهایی که شما باید در مورد سردی دست و پا بدانید بیان می کنیم

بسیاری از ما گاهی اوقات دچار سردی دست ها و پاها می شویم، مخصوصا وقتی هوا سرد می شود. ولی سردی دست ها و پاها در برخی افراد مربوط به فصل سرما نیست و همیشه دچار این مشکل هستند که می تواند نشان دهنده یک اختلال جدی باشد.

 

جریان ضعیف خون در بدن

یکی از علل سرد شدن دست و پاها، گردش ضعیف خون در بدن است که می تواند علامت یک بیماری باشد.

 

اگر نمی توانید دست و پاهای خود را گرم نگه دارید و این مسئله برای شما مشکل ساز شده است، به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی شما را به طور کامل بررسی کند.

 

پزشک می تواند با تجویز آزمایش، علت سردی دست و پاهای شما را تشخیص دهد.

 

علل گردش ضعیف خون در بدن عبارتند از:

– بیماری های قلبی عروقی

 

– آسیب یا جراحت دست و پاها در گذشته

 

– سرمازدگی

اگر دست و پاهای شما شدیداً سرد، کبود، متورم و یا بی حس می شود، می تواند علامت بیماری رینود باشد که یک نوع اختلال در رگ های خونی است که خون را به پوست می رسانند

 

– آسیب اعصابی که خون را به رگ های دست و پاها می رسانند

 

– سندرم تونل کارپال در مچ دست

 

– کار کردن با ماشین آلات و دستگاه های ارتعاشی، مثل مته دستی مخصوص کندن آسفالت خیابان

 

– تایپ کردن بیش از حد

 

– کشیدن سیگار که باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود

 

مصرف برخی داروها نیز می تواند باعث سردی دست ها و پاها شود، مثل بتابلوکرها، هورمون درمانی جایگزین (مثلا در یائسگی)، آرام کننده های میگرن، داروهای شیمی درمانی و داروهایی که باعث تنگی عروق خونی می شوند مثل برخی داروهای سرماخوردگی.

اگر دست و پاهای شما شدیداً سرد، کبود، متورم و یا بی حس می شود، می تواند علامت بیماری رینود باشد که یک نوع اختلال در رگ های خونی است که خون را به پوست می رسانند.

 

زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می شوند. علائم این بیماری شامل حملات یا اسپاسم هایی است که در واکنش به سرما و یا استرس رخ می دهد، بی حسی و احساس درد تیرکشنده.

 

در برخی افراد، بیماری رینود در اثر یک بیماری خودایمنی مثل لوپوس، آرتریت روماتوئید، اسکلرودرما و سندرم شوگرن بروز می کند، ولی در بیشتر موارد این طور نیست.

 

پزشک با تجویز داروهای گشاد کننده رگ های خونی، می تواند بیماری رینود را درمان کند.

 

کمبود آهن در بدن و کم کاری تیروئید

پزشک برای بررسی آهن خون و عملکرد غده تیروئید، برای شما آزمایش خون می نویسد.

 

کم خونی ناشی از کمبود آهن و کم کاری تیروئید شایع هستند، به خصوص در زنان. یک زن از هر پنج زن و نیمی از زنان باردار دچار کمبود آهن هستند.

 

در کم خونی ناشی از کمبود آهن، خون دارای گلبول قرمز کافی برای حمل اکسیژن و رساندن آن به سلول ها نیست. سایر علائم کم خونی فقر آهن عبارتند از: خستگی بیش از حد، رنگ پریدگی پوست، احساس ضعف، نفس نفس زدن و احساس سبکی سر.

 

کم کاری غده تیروئید نیز باعث سردی دست ها و پاها می شود. غده تیروئید مسئول تنظیم سوخت و ساز بدن و ضربان قلب است. سایر علائم کم کاری تیروئید عبارتند از: یبوست، پوست رنگ پریده و خشک، صورت پف کرده، گرفتگی صدا، کلسترول بالای خون، افزایش وزن بی دلیل، قاعدگی سنگین و افسردگی.

 

 

درمان و پیشگیری از سردی دست ها و پاها

اگر قرار باشد برای گرم شدن دست و پاها، مرتبا دستکش و جوراب کلفت بپوشید و در داخل یک اتاق گرم بمانید، این کار آزاردهنده و سخت است و کمک زیادی به شما نمی کند، لذا برای گرم شدن دست و پاهایتان به توصیه های زیر عمل کنید:

 

1- سیگار نکشید، سیگار باعث تنگ شدن عروق خونی و کاهش جریان خون می شود.

 

2- کافئین مثل قهوه مصرف نکنید. کافئین رگ های خونی را تنگ می کند.

 

3- وسایل سرد را با دست نگیرید، مثلا برای برداشتن قطعات یخ از انبر مخصوص آن استفاده کنید.

 

4- با انگشتان کاملا باز، دست های خودتان را حول یک دایره بچرخانید. این کار جریان خون را به انگشتان دست افزایش می دهد. البته اگر دچار بورسیت و یا مشکلات شانه و پشت و کمر هستید، این ورزش را انجام ندهید.

 

5- کفش و جوراب و شلوار تنگ نپوشید.

 

6- انگشتان پای خود را هر چند مدت یک بار تکان دهید. این کار با افزایش جریان خون، پاها را گرم نگه می دارد.

منبع- تبیان