Skin-Care

1-کم آبی پوست

کم آبی پوست یکی از عوامل پیری زود رس می باشد . کم آبی پوست ، حالت طراوت و سلامت را از صورت گرفته و پوست را دچار التهاب ، سوزش و حالت پوسته پوسته می کند.

2-خشکی پوست

خشکی پوست در اثر کم آبی و همچنین کمبود چربی در پوست به وجود می آید . برای رفع کم آبی و خشکی پوست می بایست هم از عوامل خارجی مثل ماسک ها ، لوسیون ها و کرم های رطوبتی و تقویتی چرب استفاده کرد و نیز باید با مصرف میوه و گیاهان و نوشیدن حداقال 8 لیوان آب توجه کرد . استفاده از کرم های روز ، بسیار مهم است . برای کسانی که دچار کم آبی پوست و یا خشکی پوست هستند استفاده از کرم های مرطوب کننده مفید است . مواد تشکیل دهنده این کرم ها به نحوی است که آب همراه مواد با مواد قابل جذب می تواند تا حدودی به طبقات مختلف پوست نفوذ کرده و موجب آب رسانی به سلول های پوست می شوند .

3.پیری پوست

به تدریج که سن انسان بالا می رود ، رنگ چریده ، زرد و نازکتر میشود و مویرگ ها گشاد در سطح پوست پوست به خصوص روی گونه ها و ورید های گشاد در اطراف چشم ظاهر می شود . تغییری که در رنگ پوست به وجود می آید کاملا محسوس است . رطوبت پوست کم میشود و پوست اطراف چشم ها بسایر حساس مس شوند و خیلی زودتر از نقاط دیگر چین و چروک میوفتد . البته فشارهای درونی و آسیب های عاطفی و گریه کردن های مداوک به این امر دامن میزنند .

4.چین و چروک و افتادگی پوست

همان طوری که در پیری پوست اشاره شد با گذشت سن و حرکانپت عضلانی پوستی ضعیف تر می شود و در نتیجه افتادگی پوست به وجود می آید و چون پوست در افراد میانسال و مسن حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد بنابراین ایجاد چین و چروک می شود . حرکان چهره اشخاص نقش مهمی دیگری در پیر شدن پوست دارند . به عنوان مثال اخم کردن زیاد و انقباض های شدید در عضلات صورت موجب تشکیل چین و چروک پوست می شوند . جاذبه زمین نیز یکی دیگر از علل پیری است . چون در طی این سالها کشش زمین ، پوست را به سمت پایین میکشاند ، بنابراین پوست شل می شود . پوست به علت کاهش جریان خون رطوبت خود را از دست می دهد و فعالیت غدد تولید کننده عرق نیز کمتر می شود .

  1. منافذ باز و چربی بیش از حد پوست

روزانه منافذ پوستی در حقیقت محل خروج چربی ها از غدد چربی هستند . در همه افراد این منافذ وجود دارند اما افررادی که پوست چرب دارند و غدد چربی آنها فعال است بیشتر دیده می شود . باور قدیمی که وجود دارد این است که این منافذ را بست ولی واقعیت این است که با لستن این منافذ محل خروج غدد بسته شده و موجب جوش صورت می شوند . وقتی ترشحان چربی در این منافذ وجود داشته باشد به علت اکسیده شدن مواد چربی در این منافذ روش هایی وجود دارد . راحترین آنها شسستوی آنها با صابون ضد جوش است .

  1. لک و کک و مک

رنگ طبیعی پوست به سه عامل هموگلوبین ، کاروتنوئید و پیگمان ملانین موجود در سلول های پوست بستگی دارد ، اما عامل سوم عامل اصلی تعیین کننده رنگ پوست است و اختلافات نژادی و جغرافیای در رنگ پوست مربوط به این رنگدانه است .

سلول های حاوی رنگدانه پوست در نقاط مختلف بدن تراکم متفاوتی دارند ولی بیشتر در صورت و بعضی نواحی دیگر بیشتر دیده می شوند و تعداد آنها در معرض نور 2 برابر نقاط پوشیده است . عمل اصلی ملانین د انسان حفاظت از لایه های تحتانی پوست علیه نور خورشید و جذب سلول های تخریب شده است . البته نظر عامه مردم در مورد پیگمانتاسیون پوست یکسان نیست مثلا بیماری پیسی در بین مدم اسکاندیناوی چندان مورد توجه نیست در حالی که این بیماری نزد هندوها نشانه ناخوشایندی است .

تغییرات رنگ پوست به دو صورت است یکی پر رنگی یا لک تیره و دوم کم رنگی یا سفید شدن صورت .عواملی مختلفی می توانند روی میزان و کیفیت رنگدانه تاثیر گذاشته و باعث تغییر رنگ پوست و ایجاد لک های تیره صورت شوند.

افزایش رنگ پوست همچنین ممکن است به علت حاملگی باشد . ملاسما یا لک ناشی از حاملگی ، یکی از شایع ترین علل ایجاد لک صورت است . لک حاملگی ، یک لک قهوه ای رنگ است که به صورت آهسته و قرینه در صورت ایجاد می آید. علت اصلی ملاسما مشخص نیست ولی در بیشتر موارد ارتباط واضحی با فعالیت هورمونی فرد دارد ، چون این لک بیشتر در بارداری و با فعالیت هورمونی فرد دارد ، چون این لک بیشتر در دوران بارداری و با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری دیده می شود .

معمولا برای درمان لک فرمول زیر بسایر موثر است

1-لایه بردارزی و پلینگ

2- استفاده از کرم ضد آفتاب

3-استفاده از کرم لایه بردار

4-اصلاح عادت های تغذیه

5- استفاده از ماسک های طبیعی در طول هفته

6- استفاده از کرم های روز و یا شب با توجه به نوع لک

acne1

8.انواع جوش پوستی

اوناع جوش ها نیز از آسیب های پوست بشمار می آیند . اغلب جوش های صورت دردناک نیستند اما موجب آزار روحی می شموند . همان طور که قبلا ذکر شد در سطح پوست منافذی وجود دارد که از آن چربی ترشح می شد اگر این منافذ به هر دلیلی بسته شود ، زمینه مساعد برای رشد میکروب ها به وجود می آید و پدیده جوش رخ می دهد . معمولا فرارسیدن بلوغ در رسیدن با تغییراتی که در بدن ایجاد می شود و تعادل هورمون ها و غده های چربی به هم می ریزد ، این عدم تعادل ، ئاکنش هایی دارد که نتیجه آن جوش است . به هر حال چه در دوران بلوغ و چه در سنین دیگر جوش نشانه چرب بودن پوست است . همچنین آلرژی ، تحریک عصبی ، تغذیه نامناسب ، نداشتن خواب و استراحت کافی ، به هم خوردن عادت ماهیانه و ….از دیگر عوامل بروز جوش است . عفونتی که موجب جوش صورت می شود به شکل های مختلف و با نام های جوش سر سفید ( جوش کمدن ) جوش سر سیاه ، آکنه ، کورک و … ظاهر می شوند .

9.آکنه

آکنه یکی از اشکال جوش است . تغییرات هورمونی در دوران بلوغ جوانان موجب آکنه می شود که به علت قابل روئت بودن آن اثرات روحی زیادی به جوانان وارد می کند . آکنه در مردان مربوط به افزایش هورمون آندروژن و در زنان مربوط به هورمون های آندروژن ، استروژن و پروژسترون است . بیمار آکنه در دخترها ( به دلیل پایین بودن سن بلوغ ) زودتر از پسر ها آغاز می شود و در صورت کلی در زنان مقاوم تر است . آکنه در صورت ، پشت و سینه دیده می شود

شود .

پوست های آکنه ای معمولا چرب و لزج هستند و آکنه به دو نوع التهابی و غیر التهابی در پوست ظاهر می شوند. در بیشتر موارد پیش از دوران عادت ماهانه ، ضایعات آکنه ایس تشدید می شوند و همچنین تعریق ، استرس و عوارض مصرف برخی داروها از جمله ( لیتیوم ، آزاتیوپرین و ایزونیازید ) از دیگر عوامل بروز آکنه هستند .

البته یک نوع آکنه نوزادی وجود دارد که در بینی و گونه هاغ دیده می شود که بدون درمان از بین می روند .

آکنه شغلی نیز در تماس با هیدرو کربن های کلر دار ، مشتقات قطران و روغن ها نبز ایجاد می شوند .

آکنه کازماتیکا نیز به دنبال مصرف مواد آرایشی ایجاد می شود .

آکنه ( فولیکولیت گرم منفی ) نیز پدیده ای می باشد که در افرادی که برای درمان آکنه بلند مدت های طولانی آنتی بیوتیک خوراکی دریافت کرده اند روی می دهد .

برای درمان خارجی این عارضه باید ابتدا پوست با صابون های ضد باکتری و معالج در روز چند بار شستشو شوند و از کرم معالج جوش صورت که در سالن آرایش و زیبایی به صورت ماسک استفاده شود .

هم زمان استفاده از یک رژیم غذایی مناسب از جمله مصرف انواع میوه ها به غیر از گوجه فرنگی ، توت فرنگی ، موز و مصرف سبزیجات و نیز عدم مصرف چربی ها مانند انواع شکلات ها آشامیدنی های داغ و پرهیز از استرس توصیه می گردد . در صورت عمیق بودن لک ها و آکنه ها قدیمی و کم اثر بودن معالجات فوق لیزر توصیه می گردد .

10.روزاکیا

جوش های چرکی مزمن که با سرخی (اتساع یاغتن مجاری خون ) همراه است روزاکیا نامیده می شود . روزاکیا در دسته بندی انواع آکنه قرار دارد ولی به علت عفونت بیش از حد نمی توان معالجات خارجی روی آن انجام داد و بیمار به پزشک متخصص ارجاع می شود