5644-1

هر یک نخ سیگار می تواند شما را به چهار هزار نوع میکروب بیماری زا مبتلا کند بهتر است بدانید که این ماده ها تشدید کنندگان آسم و آلرژی در شما و اطرافیانتان هستند.

دکترحبیب سهیلی افزود: بررسی ها نشان داده که یک بار مصرف قلیان معادل 20 نخ سیگار است و این عوارض در قلیانهای عطری بسیار بیشتر است و عوارض بسیار زیادی را بر جای می گذارد.
وی اظهارکرد: طبق مطالعاتی که درایران انجام شده روزانه حدود 170مرگ ومیر به دلیل مصرف دخانیات اتفاق می افتد که متاسفانه آمار بسیار ناخوشایندی است.
این متخصص کلینیک آسم و آلرژی با اشاره به اینکه عوارض دخانیات و قلیان به صورت تدریجی خود را نشان می دهد اظهار کرد: اکثر کسانی که سیگار یا قلیان مصرف می کنند سن پایینی دارند و ظرفیت ریه در جوانی بالاست و مدت زمان زیادی طول می کشد تا عوارض خود را نشان دهد و متاسفانه مشکلاتی که در سیستم ریوی فرد ایجاد می شد دیگر قابل برگشت نیست.
سهیلی اظهار کرد: عوض کردن سر شلنگ قلیان اگرچه ممکن است که عفونت دهانی را برای مصرف کنندگان تا حدی کاهش دهد اما به هیچ عنوان مانع از ورود موادسمی از شلنگ قلیان به بدن افراد نمی شود.
این فوق تخصص آسم و آلرژی با اشاره به اینکه متاسفانه قبح مصرف قلیان در جامعه از بین رفته و جوانان به راحتی در کنار پدر و مادر خود قلیان می کشند گفت: نیاز به فرهنگ سازی در این زمینه به شدت احساس می شود زیرا اکثر کسانی که قلیان مصرف می کنند جوانان هستند .
وی افزود: تا 90 درصد افرادی که دچار سرطان ها و یا برونشیت مزمن می شوند، سابقه مصرف دخانیات را دارند.
سهیلی با اشاره به اینکه حدود 30 درصد افراد در شهرهای بزرگ دچار آلرژی می شوند اظهار کرد: بیش از 300 میلیون نفر در جهان نیز مبتلا به آسم هستند اما نکته قابل تامل این است که دخانیات می تواند در بروز آلرژی نقش داشته باشند.
گفتنی است، کلینیک فوق تخصصی ایمونولوژی، آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بهره گیری از پزشکان فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی، بیماران مبتلا به آسم را مطابق با آخرین روش های علمی ویزیت و درمان می کند

ایرنا