dating-single-mothers_thumb
مادران میل دارند در چه سنی فرزنددار شوند و چه تصمیماتی در این مورد دارند و بر چه اساسی رده سنی خود را تعیین می کنند؟

در یک نظرسنجی با عنوان «شما دوست دارید در چه سنی مادر شوید؟» ترتیب دادیم که در آن مخاطبان طبق نظرات شخصی خود به گزینه‌های «قبل از ۲۵ سالگی»، «از ۲۵ تا ۳۰ سالگی» و «از ۳۰ سالگی به بعد» رای دادند.

طبق آخرین آمار گرفته شده، ۲۵% افراد به گزینه «قبل از ۲۵ سالگی»، ۵۳% افراد به گزینه «از ۲۵ تا ۳۰ سالگی» و ۲۲% افراد به گزینه «از ۳۰ سالگی به بعد» رای داده‌اند و این نتایج نشان می‌دهد که بیشترین علاقه مندی برای مادرشدن در سن ۲۵ تا ۳۰ ساگی است.

مادر شدن موجب رشد مغز در زنان می شود. بر اساس مطالعه ای که توسط انجمن روانشناسی آمریکا منتشر شده است، همزمان با مادر شدن حجم مغز در بخش هایی که به انگیزه و رفتار مرتبط است، افزایش می یابد.

بهترین سن برای بارداری معمولا ۲۵ و ۲۶ سالگی است. در این سن اکثریت عوارض بارداری کاهش پیدا می‌کند و معمولا بارداری به صورت طبیعی ادامه می‌یابد. احتمال دیابت، فشارخون و کاهش رشد جنین بسیار کم است و بارداری‌ها در این سن معمولا بدون خطر هستند در ضمن احتمال ناهنجاری‌های جنینی که بیشتر به علت سه‌تایی شدن کروموزوم‌های ۱۳، ۱۸ و ۲۱ اتفاق می‌افتد، بسیار کم است. تمام تخمک‌های یک خانم در زمان تولد تولید و ذخیره می‌شوند و تا ۵۰ سالگی هر ماه یکی از آنها آزاد شده و باعث تخمک‌گذاری و عادت ماهانه می‌شود. حال هرقدر سن باروری پایین‌تر باشد (البته نه زیر ۱۸ سال) به خصوص در ۲۵ تا ۲۶ سالگی کیفیت تخمک‌هایی که بارور می‌شوند بسیار بهتر است و معمولا دوران بارداری‌ راحت‌تر و بدون مشکل می‌گذرد.

بارداری در سنین زیر ۱۸ سال می‌تواند همراه با خطراتی از جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین، افزایش احتمال فشار خون بارداری و پرکلامسی باشد. علاوه بر این مادری که در سن کم باردار می‌شود مسلما تجربیات کافی برای به آخر رساندن یک بارداری را ندارد.

باردار شدن در سنین بالا این احتمال را دارد که دیابت یا فشار خون حاصل از بارداری، پس از زایمان برای مادر باقی بماند یا اینکه ممکن است اختلالات مربوط به وریدها باعث لخته شدن خون و ترومبوزهای وریدی شود. البته این احتمال در افراد چاق و کم‌تحرک بیشتر است. خانم‌ها در ۳۰ سالگی یک افت باروری و در ۳۵ سالگی یک افت شدید باروری دارند و بعد از ۴۲ سالگی احتمال بارداری آنها بسیار کم می‌شود و تقریبا بارداری‌ها به صورت اتفاقی رخ می‌دهد.

یکی از شایع‌ترین نگرانی‌های مادران در سن بالا، تولد بچه‌ مبتلا به سندرم داون است. یک اختلال کروموزومی که در آن یک کروموزوم اضافه وجود دارد(در واقع حالتی  به نام تریزومی ۲۱)  که موجب تاخیر رشد ذهنی و جسمی کودک می‌شود.

شما دوست دارید در چه سنی مادر شوید؟