hair

حالتی از آن که مو در قسمت نوک دو شاخه و یا چند شاخه می شود را موخوره یا تریکو پتیلوز گویند. موخوره در اثر کم شدن و یا خشک شدن مایع کورتکس ( آب داخل مو ) به وجود می آید. شکنندگی مو، خشکی بیش از حد مو و موخره زمانی در مو ظاهر می شود که معمولا تمام چربی روی مو از بین رفته باشد. علل از بین رفتن چربی مو می تواند به علت کاربردن مکرر مواد شیمیایی مانند رنگ، دکلره، پرمنات و غیره باشد. یا استفاده مکرر از سشوار و قرار گرفتن مو در مقابل باد و گرد و غبار هوا و خوب آبکشی نکردن موی سر هنگام شستشو است. علاوه بر موارد یاد شده برس زدن به طور خشن به موها و استفاده از برس ها و شانه های پلاستیکی که الکتریسته ساکن ایجاد می کنند نیز می تواند عامل موخوره باشد.

برای از بین بردن مو خوره ابتدا باید قسمت شاخه شده از چند سانتی متری بالاتر کوتاهتر شود. سپس باید روش شانه زدن را اصلاح نمایید. موخوره آسیب فیزیکی به مو است و هیچ نوع عامل قارچی یا میکروبی در آن نقش ندارد.

شکنندگی مو

گاهی موها در فاصله یک سانتی متری پوست سر می شکند. در این مورد مو بسیار خشک شده و آسیب دیده و به راحتی می شکند. زیرا زنجیره های کراتین، به طور ناقص بازسازی می شوند. معمولا افرادی که از مواد شیمیایی مثل رنگ و مش و سشوار استفاده می کنند دچار این حالت می شوند. کمبود ویتامین ب کمپلکس و ویتامین اف و ید نیز در ایجاد شکنندگی و کدری مو بی تاثیر نیست.

برای درمان این عارضه باید بین شستوشوی مو فاصله بیاندازید و قبل از شستن مو با شامپو از ماسک کرم های افشان و یا ماسک روغن زیتون استفاده کرد.

 


بیشتر بخوانید: درمان قطعی موخوره و روش های خانگی