snak

به گفته انجمن کمک به دیابتی ها، جایگزین های شیرینی  که به اسم  جایگزین های سالم  معرفی می شوند مثل  اسنک های میوه ای ونوشیدنی های میوه ای زیادتر از شیرینی ها  قند دارند. انجمن  Action on Sugarبه  ارزیابی  محتوای قندی بیش از 94 اسنک میوه ای پرداخت یک سوم  از این  میان وعده ها حاوی 15 تا 20 گرم قند بودند.

مقدار قند موجود در این تنقلات فرآوری شده ی میوه ای،  بسیار بالا می باشد. صنایع  مواد غذایی محتوای  این محصولات را بطور واقعی بیان نمی کند و  با اینکار موجب تشدید  بحران  چاقی می شوند.

چاقی اگر چه تنها علت دیابت نوع 2 نیست اما یکی از اصلی ترین  فاکتورهای خطر ابتلا به دیابت نوع 2 است چاقی موجب افزایش خطر ابتلا به بیماریهای دیگر نظیر سکته ، بیماری قلبی و برخی انواع سرطان می شود.

کاترین جنر مدیر کمپین مقابله بامصرف مواد قندی می گوید: برای والدین تشخیص اسنک های سالم به دلیل ادعاهای گمراه کننده ی تولید  کنندگان مواد غذایی سخت شده است ، در مجموع میوه های فرآوری نشده سالم تر از تنقلات میوه ای  و آب  میوه های فرآوری شده اند زیرا میوه ها  و آب میوه های طبیعی  حاوی انواع  ویتامین ها، مواد معدنی ، آب و فیبر هستند و سبب پوسیدگی  دندان درکودکان نمی  شوند.

باربارا گالانی مدیر مقررات بهداشتی فدراسیون  غذا و نوشیدنی می گوید: دو سوم  از اسنک های میوه ای فاقد هر گونه  شکر افزوده هستند  بنابراین والدین با مقایسه ی اطلاعات تغذیه ای این محصولات می توانند محصول سالم تر را برای  کودکان خود خریداری نمایند.

 این اولین بار نیست که  کمپین مقابله  و اقدام برعلیه  مصرف شکر  مقادیر شگفت انگیزی از شکر  را در محصولات غذایی پیدا کرده است. گزارش منتشر شده از این کمیته  درماه مارس نشان داد دربرخی غلات صبحانه مقدار 39 گرم در هر 100 گرم از محصول، شکر وجود دارد.

بسیاری از مفسران تاکید کرده اند قند یک عامل مهم در بروز بحران چاقی و دیابت نوع 2 است. آنها به عدم  وجود مقررات سخت گیرانه درصنعت  غذا اشاره می کنند که موجب ناسالم شدن فزاینده ی مواد غذایی موجود شده است. Colin Michieرئیس کمیته ی تغذیه درکالج سلطنتی پزشکان اطفال وبهداشت کودکان می گوید: این یافته ها بسیار وحشتناک است، هیچیک ازما نیازی به مصرف شکر در رژیم غذایی خود نداریم میوه ها حاوی فیبری هستند که دقیقاً برای عملکرد  صحیح بدنمان  به آن  احتیاج داریم و ما فواید میوه ها را با افزودن شکر به آنها از بین می بریم.

منبع : diabetestma.org