latte_art_3
مصرف قهوه در افراد باردار ،کودکان و میانسالان چه تفاوتی با دیگران دارد آیا برنامه و نظم خاصی باید رعایت شود؟

– فرمول مصرف بی‌خطر کافئین مشخص شد: بزرگ‌سالان سالم تا 400 میلی‌گرم در روز، زنان باردار تا 200 میلی‌گرم و کودکان 3 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن.

پژوهشگران و متخصصین علوم تغذیه در مرکز رسمی امنیت غذائی اتحادیه اروپا اعلام کردند مصرف بیش‌ازحد کافئین می‌تواند مخاطراتی جدی برای سلامت افراد ایجاد کند. در این گزارش، میزان مجاز مصرف کافئین برای گروه‌های سنی مختلف اعلام شده است.

امروزه استفاده از قهوه و سایر فرآورده‌های آن در سراسر دنیا بسیار رایج بوده و یکی از نوشیدنی‌های موردعلاقه مردم محسوب می‌شود که از آن، جهت تمدد اعصاب و کسب آرامش استفاده می‌کنند.

پژوهش‌های جدید محققان نشان می‌دهد که مصرف بیش‌ازحد کافئین که در قهوه وجود دارد برای سلامتی مضر بوده و در این میان برخی از محصولات قهوه مانند اسپرسو که دارای کافئین بسیار زیادی هستند، خطرناک‌تر محسوب می‌شوند. به گفته پژوهشگران، مصرف بیش از 5 لیوان اسپرسو در روز می‌تواند سلامت فرد را با مخاطراتی جدی روبه‌رو کند.

بر اساس گزارش مرکز رسمی امنیت غذائی اتحادیه اروپا، مصرف بیش‌ازحد کافئین می‌تواند عوارض و مخاطراتی همچون تپش قلب، افزایش فشارخون، ایجاد بی‌نظمی در ضربان قلب، ایجاد لرزش در بدن، عصبانیت، بی‌خوابی و اضطراب را در پی داشته باشد.

البته باید در نظر داشت که این مسئله به‌منزله عدم استفاده از محصولات دارای کافئین مانند قهوه و سایر فراورده‌های آن نیست. در این گزارش تصریح شده است که افراد بالغ که دارای سلامت کامل هستند، توانائی مصرف چهارصد میلی‌گرم کافئین به‌صورت روزانه را داشته و تا این میزان مصرف، خطری برای سلامتی آن‌ها محسوب نمی‌شود.
در نظر داشته باشید که موضوع فوق برای افراد دارای شرایط ویژه مانند زنان باردار، متفاوت بوده و بر اساس محاسبات انجام‌شده توسط متخصصان علوم تغذیه، حداکثر میزان مجاز استفاده از کافئین در طول روز برای زنان باردار، 200 میلی‌گرم بوده و مصرف بیش از این میزان، می‌تواند در رشد جنین تأثیراتی منفی گذاشته و در روند بارداری اختلال ایجاد کند.

به باور کارشناسان، مصرف کافئین برای کودکان نیز در صورت رعایت میزان مجاز مصرف منعی نداشته کودکان می‌توانند بر اساس وزن خود از کافئین مصرف کنند. فرمول ارائه‌شده برای این موضوع نیز به این صورت است که میزان مصرف مجاز کافئین در کودکان به‌اندازه 3 میلی‌گرم برای هر کیلوگرم بوده و والدین با محاسبه وزن فرزند خود و ضرب آن در عدد سه می‌توانند میزان مجاز مصرف کافئین روزانه آن‌ها را بر مقیاس میلی‌گرم محاسبه کنند

سیناپرس