tras oil

همانطور که  اطلاع دارید، چربی های ترانس  درست مثل چربی های زیان آور هستند که می توانند سالانه تعداد بسیاری از افراد را به کام سکته قلبی و حتی مرگ ببرد. به همین  علت خیلی از افراد می خواهند که از خوردن مواد غذایی که چربی های ترانس دارند دوری کنند  ولی گاهی به صورت کاملاً  ندانسته از چربی ترانس استفاده می کنند چون از منابع مخفی این نوع چربی ها بی اطلاع هستند.

یکی از دلایل این امر هم این است که بعضی از کارخانجات به دلیل اینکه از مقادیر کم این چربی ها در تهیه محصولات استفاده می کنند، به وجود اونها اشاره نکرده و در برچسب غذایی محصول، نامی از چربی ترانس نمی برند. مسلماً با مصرف این مواد، مقدار چربی ترانس مصرفی ما بالا رفته و روی هم انباشته می شود. اگر چربی ترانس موجود در محصول ۰٫۵ گرم یا کمتر باشد، کارخانجات این اجازه رو به صورت قانونی دارند که این مقدار رو صفر در نظر گرفته و اصلاً در برچسب غذایی، به وجود اون اشاره نکنند.

اما مشکل اینجاست که بر اساس توصیه های سازمان بهداشت جهانی، یک فرد بزرگسال نباید روزانه بیش از ۲ گرم چربی ترانس مصرف کند. پس کافیست که ما از چهار بسته ماده غذایی که حاوی ۰٫۵ گرم چربی ترانس ثبت نشده بر روی برچسب هستند، استفاده کنیم تا از حدی که سازمان بهداشت جهانی تعیین نموده است، چربی ترانس بیشتری مصرف کرده باشیم.

قوانین مربوط به عدم ثبت مقادیر کمتر از ۰٫۵ گرم چربی ترانس به سال ۱۹۹۱ بر می گردد و امروزه دیگر کاربرد چندانی ندارد و وقت اون رسیده که این رقم رو به ۰٫۱ گرم کاهش داده و در صورت وجود ۰٫۱ گرم و یا کمتر چربی ترانس در محصول، از ثبت اون در برچسب غذایی صرفنظر شود و اگر بیشتر از این مقدار بود، حتماً در برچسب ماده غذایی ذکر شود.

حتی در روغن های تصفیه شده مثل روغن دانه سویا، تخم کتان، کنولا و ذرت هم مقادیر جزئی چربی ترانس وجود دارد که اگر در مجموع حساب کنیم، مصرف روزانه ما مقداری بیش از حد مجاز خواهد شد. امولسیفایرهایی مثل مونوگلیسریدها و دی گلیسریدها، روغن های هیدروژنه و بعضی از طعم دهنده های مصنوعی و رنگ های مصنوعی خوراکی هم حاوی مقادیری از چربی ترانس هستند.

در هر صورت، نمی توان چربی ترانس رو به طور کلی از مواد غذایی حذف کرد. اما کاری که می توان انجام داد این است که:

  • اگر بر روی برچسب غذایی عنوان ۰ گرم چربی ترانس ذکر شده است، نمی تواند کاملاً صحیح و عین واقعیت باشد. بنابراین باید به قسمت ترکیبات غذا که در بسته بندی غذا نوشته شده است مراجعه کنیم. اگر در ترکیبات غذا از روغن های هیدرو‍ژنه استفاده شده باشد بدین معنی است که برای قلب شما مناسب نیست.
  • مصرف مواد غذایی که در تهیه اونها از روغن های تصفیه شده (مثل روغن دانه سویا، روغن تخم کتان، کنولا و روغن ذرت) استفاده شده است رو محدود کنید.
  • توجه داشته باشید که اگر در ترکیب مواد غذایی  از رنگ های مصنوعی خوراکی، طعم دهنده های مصنوعی، منو گلیسریدها و دی گلیسریدها و روغن های هیدروژنه استفاده شده باشد، این مواد غذایی حاوی مقادیر جزئی چربی ترانس هستند که می تواند به مرور به انباشیته شدن چربی ترانس در بدن منجر شود.