P_choosing-safe-toys1

چگونه می تون اسباب بازی های ایمن را شناخت و این نوع اسبا بازی ها چه ویژگیهایی دارند

 

بچه‌ها می‌توانند ساعت‌ها با اسباب‌بازی‌ها سرگرم شوند. آن‌ها با این وسایل می‌توانند موضوعاتی را تجربه کنند که در واقعیت شاید سال‌ها طول بکشد تا به آن تجربه‌ها برسند. آموزش به کمک اسباب‌بازی‌ها یکی دیگر از کارکردهای این وسایل است اما واقعیت این است که بسیاری از والدین اسباب‌بازی‌ها را وسایلی لوکس و تجملی به حساب می‌آورند اما ارزش پولی یک اسباب بازی لزوما با ارزش حقیقی آن برای تربیت و آموزش کودک، یکی نیست.

با وجود این شاید شما از جمله والدینی باشید که وقتی قصد انتخاب اسباب بازی دارید، می‌خواهید بدانید چه معیارهایی برای خرید یک اسباب بازی مناسب برای کودک‌تان وجود دارد، یا به عبارت دیگر، وسیله‌ای که کودک‌تان بیشتر اوقاتش را با آن پر می‌کند تا چه حد برای او مفید خواهد بود و آیا می‌تواند برای سلامت جسم و روان او مضر هم باشد؟

امروزه استاندارد اسباب بازی‌ها توجه تمامی کشورها را به‌خود مشغول کرده است. این استانداردها دائما به روز می‌شوند و آزمایش‌ها و تست‌های زیادی روی آن‌ها انجام می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید ایمنی در اولویت قرار دارد چون هر سال هزاران کودک با همین اسباب‌بازی‌هایی که وسیله سرگرمی هستند، مجروح می‌شوند.

چگونه از جراحت جلوگیری کنیم؟
اغلب جراحات با اسباب‌بازی بریدگی‌های جزئی، خراش‌ها و کبودی است. با این حال اسباب‌بازی می‌تواند منجر به صدمه جدی یا حتی مرگ شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که اسباب‌بازی‌های خطرناک به‌صورت غلط مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسباب‌ بازی‌های خطرناک بسیاری وجود دارند که کودک هرگز نباید با آن‌ها بازی کند. در واقع بر عهده شماست که به هر شکل ممکن فرزندتان را از بازی کردن با این گونه وسایل پرهیز دهید که از جمله؛ مواد محترقه، اجسام نوک تیز، روروک و… اسباب بازی‌های الکتریکی نیز ممکن است باعث شوک یا آسیب‌دیدگی کودک شود. اسباب بازی‌های پرنده و دارای تیر نیز در صورتی که توجه کافی به نحوه استفاده‌شان نشود، می‌توانند آسیب دیدگی‌های چشم را به همراه داشته باشند.

نکاتی برای خرید اسباب‌بازی
یکی از اهداف کمیسیون ایمنی محصول مصرف‌کننده (CPSC) محافظت از مصرف‌کنندگان و خانواده‌ها از خطرات اسباب‌بازی‌هاست. این کمیسیون قوانین و راهنمایی‌هایی را ایجاد می‌کند تا اطمینان حاصل کند محصولات مطمئن هستند. اسباب‌بازی‌ها به دلایل متفاوتی مانند داشتن سرب، خطرات آتش‌سوزی، خفگی و مسائل دیگر که ایجاد خطر می‌کنند ممکن است ایمن نباشند.

ایمنی اسباب‌بازی یکی از مسائل نگران‌کننده برای همه پدر و مادرهاست. اغلب پدر و مادرها درباره خطراتی که برخی وسایل دارند مانند برق‌گرفتگی یا خفگی اطلاعات دارند اما درباره آنچه نمی‌بینید چطور؟ می‌پرسید چه چیزهایی؟ خب مثلا سربی که در برخی رنگ‌های نقاشی وجود دارد یا مواد شیمیایی که در برخی وسایل پلاستیکی می‌توانید پیدا کنید. بد نیست مروری بر راهنمای زیر بیندازید:

۱. برچسب را بخوانید. برچسب‌های اخطار اطلاعات مهمی را در مورد چگونگی استفاده از اسباب‌بازی و این‌که این اسباب‌بازی برای چه سنی مناسب است، در اختیار قرار می‌دهد. برای مثال اگر روی بسته بندی نوشته شده است: «به‌دلیل وجود قطعات کوچک برای کودکان زیر ۳۶ ماه مناسب نیست» باید به هشدار عمل کنید. اسباب بازی‌هایی که از جنس پارچه هستند، باید دارای برچسب «غیرقابل اشتعال» flame resistant باشند. اسباب بازی‌های پشمی و پارچه‌ای باید قابل شست‌وشو باشند و تمام اسباب بازی‌ها باید با مواد رنگی بدون سرب، رنگ شده باشند. لوازم کاردستی و نقاشی کودکان (مثل مداد شمعی)، باید عنوان «غیرسمی» (non toxic) را جایی روی برچسب یا جلدشان داشته باشند. به کودک خود نشان دهید چگونه از اسباب بازی به شکل صحیح استفاده کند.

۲. از خرید اسباب‌بازی‌های با صداهای بلند هم خودداری کنید. چون ممکن است باعث ایجاد مشکل در گوش کودک شما شود. کودکان نسبت به بزرگسالان، حساسیت بیشتری به صداها دارند و متاسفانه بسیاری از اسباب‌بازی‌های موجود در بازار، مانند بعضی اسباب بازی‌های الکترونیکی و موسیقی و ماشین‌ها، صداهای بسیار بلندی دارند که ممکن است صدمه‌ای به شنوایی کودکان در آینده وارد کنند.

۳. بزرگ فکر کنید. اطمینان حاصل کنید تمام لوازم و قسمت‌های اسباب‌بازی بزرگ‌تر از آن است که کودک شما بتواند آن را به دهان ببرد و آن‌ها را ببلعد. خفگی هنگام بازی با اسباب‌بازی از رایج‌ترین خطرات برای کودکان در جهان محسوب می‌شود بنابراین باید از خریداری اسباب‌بازی‌های کوچک یا چند تکه خودداری کرد، زیرا ممکن است کودک هنگام بازی آن‌ها، ناخواسته تکه‌ای را در دهان فرو کند و این کار باعث خفگی او شود.

سیب سبز