fruit

یکی از  موارد بسیار خوب، پیدا کردن  رابطه  اضافه وزن و  کاهش وزن با  مقدار و درصد نسبی ریزمغذی‏ها و درشت مغذی‏های رژیم غذایی است. بعنوان مثال احتمال دارد علیرغم  اینکه میزان کالری غذاها  به اندازه  باشد اما به علت  کمبود یا مازاد برخی ریزمغذی‏ها یا درشت مغذی یا عدم تعادل نسبت بین آنها دچار چاقی یا لاغری شویم. مثلا کمبود ویتامین D یا آهن بعضا خود با چاقی مفرط ارتباط علتی دارد! یا کمبود روی و اسیدفولیک با لاغری مفرط ارتباط علتی دارد! طبیعتا با تشخیص این روابط پیچیده بین ریزمغذی‏ها و درشت مغذی‏ها و تعیین مقادیر آنها می‌توان روزنه جدیدی به درمان چاقی و لاغری گشود.
پس حل لاغری و چاقی به این سادگی نیست که مقدار غذاها را کم یا زیادتر کنیم. دریای علم تغذیه ژرف‌تر از این حرف‌هاست و اگر نسخه واحدی برای افراد چاق یا لاغر وجود می‌داشت تا الان این مشکلات می‌بایست در دنیا سال‏ها قبل حل می‌شد.
هر فردی شرایط خاص خودش را دارد و باید با یک کارشناس حاذق تغذیه مشورت کند. بر خلاف رژیم چاقی، رژیم هایی که برای افراد لاغر به منظور افزایش وزن تجویز می‌شود معمولا زمان‌بر است و شاید حتی بعضا از یک ماه تا سه ماه زمان لازم باشد تا وزن فرد زیاد شود. عوض و بدل کردن کارشناس تغذیه با این تصور که رژیم غذایی این کارشناس موثر نبوده و یا ترک عجولانه رژیم با این تصور که جواب نمی‌دهد، از اشتباهات رایج است. به یاد داشته باشید در راه حل مشکل چاقی و لاغری باید صبور بود.
رهایی افراد بزرگسال از چاقی و لاغری شرایط خاص خود را دارد و تجربیات متعدد و موفق روزمره نشان داده پیروی از برنامه غذایی واقعا نجات بخش است. به خاطر داشته باشید تنها زیاد یا کم خوردن باعث رهایی از چاقی یا لاغری نمی شوند.

منبع : www.salamdr.com