Background tomato and other vegetables.

گوگل در حال اجرای  یک پروژه  موسوم به هوش مصنوعی است که اینستاگرم را قادر می سازد کالری موجود در مواد غذایی را از روی تصاویر آنها محاسبه کند

این پروژه  Im2Caloriesنام دارد، محقق گوگل کوین پی.مورفی می گوید: در این برنامه از “الگوریتم های پیچیده عمیق آموزشی ” برای تشخیص اندازه ی یک وعده ی غذا استفاده شده است.

Im2Calories، که درنمایشگاه  the Rework Deep Learning معرفی گردید، ظاهرا در حال حاضر ثبت اختراع شده است.

این فن آوری می تواند مزایای زیادی برای افرادی داشته باشد که نیاز به دقت در مدیریت مصرف مواد غذایی خود از جمله افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 دارند، اگر این فن آوری می توانست به محاسبه کربوهیدراتها نیز بپردازد به خصوص برای افراد مبتلا به دیابت مفید بود، اما این موضوع در حال حاضر بخشی از طرح گوگل نیست.

توسعه ی این فن آوری در مرحله ی مقدماتی استسخنگوی گوگلJason Freidenfeldsاعلام کرد که محققان هنوز در حال تحقیق بر روی  این الگوریتم هستند.

با این وجود، مورفی مشتاقانه پتانسیل بالقوه این فناوری هیجان انگیز را اعلام کرده است :به نظر من واضح است که مردم واقعا از این فن آوری استقبال خواهند کرد زیرا این فن آوری واقعا مفید است، شاید با این فن آوری بتوان 20 درصد از کالری دریافتی را کاهش داد این مهم نیست، اما متوسط کاهش این مقدار کالری در طی یک هفته یا یک ماه یا یک سال تاثیر خود را در سلامت افراد نشان خواهد داد.

او می افزاید: در حال حاضر ما می توانیم جمع آوری اطلاعات را از چند نفر آغاز کنیم و شروع به انجام کارهای آماری در سطح جامعه نماییم. همکاران اپیدمیولوژیست و متخصصان بهداشت عمومی من  واقعا مشتاق استفاده از این فن آوری در سطح عمومی هستند.

منبع : diabetestma.org