در لوازم آرایش چه باکتری‌هایی یافت می شود

make-up1

اگر سال‌هاست که لوازم آرایشی‌تان را انبار کرده‌اید و نمی‌خواهید آنها را دور بیندازید، شاید وقت آن باشد که دیگر کنارشان بگذارید. یکی از دلایلش این است که لوازم آرایشی قدیمی‌، مخصوصا آنهایی که قبلا مورد استفاده قرار گرفته‌اند، بستر مناسبی برای رشد باکتری‌هایی هستند که می‌تواند باعث عفونت‌های پوستی و چشمی کوچک یا جدی شوند.

اگرچه بسیاری از اشکال لوازم آرایش، حاوی مواد نگهدارنده هستند که به کاهش رشد باکتری‌ها کمک می‌کند، اما شاید هنوز هم بخاطر لوازم آرایش قدیمی‌تان، به یک عفونت باکتریایی مبتلا شوید. اگر لوازم آرایشتان، تغییر رنگ داده، بوی عجیب و غریبی گرفته، یا مربوط به بیش از یک سال قبل است، باید آنها را دور بیندازید.

استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس

استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، شکلی از باکتری استاف است که در طول تست‌های آزمایشگاهی در رژ لب، سایه چشم و خط چشم پیدا شده است. در حالیکه این باکتری، اغلب بطور طبیعی روی پوست انسان وجود دارد، برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، که به دلیل بیماری شدید، پیری یا یک بیماری مزمن به آن مبتلا هستند، ممکن است باعث عفونت شود. برخی از گونه‌های این باکتری، نسبت به درمان با آنتی بیوتیک مقاوم هستند، و اگر درمان نشوند، می‌توانند به شدت بر روده‌ها اثر بگذارند.

استافیلوکوک وارنری

یکی دیگر از باکتری‌های گروه استافیلوکوک است. استافیلوکوک وارنری، بر روی پوست انسان و حیوانات نیز وجود دارد. در حالیکه شاید در افرادی با سیستم ایمنی سالم، باعث واکنش‌های نامطلوب نشود، اما می‌تواند در کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، واکنش‌های شدید و بیماری ایجاد کند. در شدیدترین موارد، این باکتری با التهاب درون‌شامه قلب همراه است، که به دریچه‌های قلب، آسیب می‌رساند.

سودوموناس آئروژینوزا

سودوموناس آئروژینوزا، یک باکتری رایج است که در خاک، آب، و روی پوست وجود دارد و با التهاب، بثورات جلدی و در موارد شدید، مسمومیت عفونی، که یک عفونت جدی است و می‌تواند باعث نارسایی ارگان‌ها شود همراه است. سودوموناس آئروژینوزا که روی برس ریمل وجود دارد، می‌تواند چشم را خراش دهد یا به بافت‌های نرم و غشاهای چشم، نفوذ کند.

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین

یکی از جدی ترین اشکال باکتری‌ها، استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) است، که می‌تواند روی لوازم آرایشی قدیمی خودش را پنهان کند، و باعث عفونتی مانند درماتیت یا چشم صورتی شود که می‌تواند در مقابل درمان با آنتی بیوتیک مقاومت کند!

این باکتری، بسیار خطرناک در نظر گرفته می‌شود، زیرا این عفونت می‌تواند براحتی پخش شود. هنگام استفاده از لوازم آرایشی، MRSA موجود در لوازم آرایش می‌تواند وارد یک جوش، بریدگی یا غشاهای مخاطی چشم و بینی شود. علائم اولیه‌ی عفونت عبارتند از قرمزی، التهاب و حس داغی روی منطقه‌ی آلوده. اگر گمان می‌کنید که شاید به MRSA آلوده شده باشید، به دنبال درمان فوری بروید.

منبع : sorkhabsefidab.com

۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ۲۲:۱۳
اشتراک گذاری (چگونه میتوانید این مطلب را برای دیگران بفرستید)

ساختمان پزشکان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.