12024990
مشکل آب بیش از حد در دهان را می توان مربوط به ریفلاکس معده به مری نسبت داد. در این وضعیت، ریفلاکس اسید از معده به لوله مواد غذایی وجود دارد، و این منجر به افزایش ترشح بزاق، می شود اگر همراه با ترشح زیاد آب احساس سوزش سر دل، احساس سوزش در ناحیه فوقانی شکم، هر  علائم دیگر باید به پزشک مراجعه کنید تا دارو تجویز کند
خیلی افراد غیرعمدی موقع حرف زدن قطراتی از بزاق دهانشان بیرون می‌ریزد. بااینکه این مسئله می‌تواند موجب خجالت شود اما راه‌های ساده‌ای برای برطرف‌ کردن آن وجود دارد. این نوع بیرون جهیدن آب دهان معمولاً به دلیل ترشح بیش از اندازه بزاق اتفاق می افتد که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. غذاها یا نوشیدنی‌های قندی می‌تواند موجب ترشح بی اندازه بزاق شود؛ همینطور اضطراب. بعضی افراد کلاً ترشح بزاقشان بیشتر از دیگران است و باید یاد بگیرند که چطور با آن کنار بیایند. اگر شما هم تصور می‌کنید که ترشح بزاقتان بیشتر از حد عادی است، برای اطلاعات بیشتر بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید.
دستورالعمل: 
۱. آرام‌تر حرف بزنید. وقتی هیجان‌زده می‌شوید، این احتمال وجود دارد که سرعت حرف زدنتان را بیشتر کنید. این باعث می‌شود کلماتی را نیمه ادا کنید یا صداها یا کلماتی غیرعادی به زبان آورید. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است تصادفاً آب دهانتان به بیرون بجهد کنید. وقتی چنین حسی در مکالمه به شما دست داد، سعی کنید سرعت حرف زدنتان را پایین بیاورید. با این روش خواهید دید که احتمال بروز آن مشکل کمتر خواهد شد.
۲. روی قورت دادن آب دهانتان تمرکز کنید. در بعضی موقعیت‌ها، ممکن است بزاق بیشتری ترشح کنید؛ این می‌تواند بخاطر عصب‌ها یا حتی دمای بدنتان باشد. اگر احساس می‌کنید که بزاقتان خیلی زیاد شده است، به خودتان یادآور شوید که بیشتر از قبل آب دهانتان را قورت دهید. بااینکه قورت دادن آب دهان عملی غیرارادی است، اما باید آن را ارادی انجام دهید. اما آنقدر روی آن تمرکز نکنید که حرف زدنتان یادتان برود. این کار را بین جملاتتان انجام دهید.
۳. قبل از اینکه حرف بزنید، تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید بگویید. اگر مطمئن نباشید که چه می‌خواهید بگویید، ممکن است کلمات را درست ادا نکنید. حتماً وقت بگذارید و قبل از این صحبت را شروع کنید، درمورد چیزهایی که می‌خواهید بگویید فکر کنید. در بیشتر مواقع، نیازی به پاسخ دادن سریع نیست. سعی کنید بیشتر به کیفیت حرف‌هایتان توجه داشته باشید تا سرعت حرف زدنتان.
۴. برای گفتاردرمانی نزد متخصص بروید. ممکن است مشکل نوک زبانی حرف زدن داشته باشید که باعث می‌شود موقع ادای بعضی حروف (مثل س) بریده‌بریده حرف بزنید. ممکن است دلیل بیرون جهیدن آب موقع حرف زدن همین باشد. متخصص می‌تواند کمکتان کند هر مشکل گفتاری خود را از بین ببرید و بدون ترس حرف بزنید.
منبع- مردمان