importance-of-leisure-time-092414

  اگر به دنبال راهی برای گذراندن اوقات فراغتتان هستید و مایلید بهترین و مفیدترین راهها را انتخاب کنید با ما همراه باشید.

«اوقات فراغت خود را چگونه گذرانده اید؟» نمی دانم هنوز معلم ها این سوال را موضوع انشای دانش آموزان قرار می دهند یا نه؟ اما شاید بتوانید چندتایی از پیشنهادهای امروز ما را به فهرست برنامه های اوقات فراغت تان بیفزایید.

البته این پیشنهادها بیشتر از همه به کار والدین می آید:

ورزش را از قلم نیندازید
هر برنامه ای که برای خودتان یا فرزندتان می چینید؛ در آن ورزش را هم بگنجانید. اغلب ما از کم تحرکی رنج می بریم و ساعاتی که به ورزش اختصاص می دهیم، بهترین و شاید تنها فرصت جبران این بی تحرکی است. انتخاب ورزش بسته به علاقه شما یا فرزندتان است. والدین توجه داشته باشند، ورزش هایی را به فرزندشان پیشنهاد دهند که ساختار قامتی او را اصلاح کند.

در صورت امکان یک کار نیمه وقت

هیچ چیز بدتر از بزرگ کردن یک فرزند راحت طلب که همه چیزش را والدین او باید در اختیارش بگذارند، نیست. فرزند شما باید بیاموزد که برای به دست آوردن هر چیزی، تلاش و همت نیاز است. همچنین باید قدر و ارزش پولی را که پدر و مادرش به دست می آورند بداند. نسل های گذشته تابستان را فرصت مغتنمی برای کارآموزی فرزندانشان می دانستند. این کارآموزی می تواند در منزل اتفاق بیفتد. البته نظم آن رعایت شود و بهتر است کودک بابت این کار دستمزد هم دریافت کند تا احساس بی حوصلگی و بی انگیزگی به او دست ندهد.

هنر دیدن و ثبت کردن لحظه ها

عکاسی هنرخوبی است و امروزه در اغلب خانه ها دوربین عکاسی پیدا می شود؛ اگر در منزل دوربین عکاسی دارید، به فرزندتان طرز کار با آن را بیاموزید و او را تشویق به عکاسی از سوژه های مختلف کنید. عکاسی کردن می تواند به افزایش دقت و تمرکز و نیز گسترش دایره تفکر و دید او نسبت به محیط اطراف کمک زیادی کند و با این کار کودکتان لحظه های شاد و به یادماندنی تعطیلات تابستانی را برای همیشه ثبت می کند. البته در کنار آن می توانید هنرهای دیگر را هم به او آموزش دهید. همان هایی که گمان می کنید؛ روزی به کار او بیایند. بعضی هنرها را هم می توانید با همدیگر یاد بگیرید. یک ماراتن میان مادر و دختر یا پدر و پسر برای آموختن هنری جدید.

پرورش یک آشپز

فرزند شما چه پسر باشد چه دختر، لازم است آشپزی را یاد بگیرد. پس از او بخواهید حداقل هفته ای یک بار یک وعده غذایی را تهیه کند. به او آموزش دهید و یا از او بخواهید که به کمک کتاب آشپزی بیاموزد. آشپزی سالم را به او بیاموزید و به او یاد بدهید با سالم ترین روش طبخ و با استفاده از سبزی ها وحبوبات غذای مقوی و خوشمزه درست کند.

کتاب، یار مهربان

برای فرزندتان کتاب های مورد علاقه اش را تهیه و یا او را عضو کتابخانه عمومی محل کنید. با کتاب خواندن اطلاعات و آگاهی او افزایش خواهد یافت و دامنه لغاتش بیشتر می شود.

یادگیری یک زبان خارجی

یادگیری یک زبان خارجی را برای فرزندتان به نوعی آموزش اجباری تبدیل نکنید بلکه این کار را یک تفریح برایش بدانید. کافی است او نسبت به فواید یادگیری یک زبان خارجی آگاهی پیدا کند. بدون شک علاقه او به مراتب بیشتر خواهد شد. اگر احساس کند این یادگیری به نوعی تکرار همان درس های مدرسه است، ممکن است کمی مقاومت نشان دهد.

داستان نویسی

از فرزندتان بخواهید هفته ای یک داستان کوتاه بنویسد. او را تشویق به انجام این کار کنید. می توانید به او سوژه بدهید و بگویید درباره این اتفاق یا درباره آینده خودت یک داستان بنویس. او را وادار به فکر کردن کنید. او را از نظر ذهنی درگیر در کنار هم قراردادن وقایع و اتفاقاتی کنید که باید با مهارت در کنار هم قرار گیرند تا داستانی را به وجود بیاورند.

معاشرت های دوستانه و خانوادگی

یک اتفاق را بهانه معاشرت های دوستانه و خانوادگی کنید. فرزندنتان را هم در این معاشرت ها شریک کنید. اجازه ندهید پیوندهای خویشاوندی، به بهانه بی حوصلگی ها کم رنگ شود. فرزندان شما در آینده به این حمایت های خویشاوندی و دوستانه نیاز پیدا خواهند کرد.

روزنامه خراسان