age

 

ممکن است با متعادل کردن مصرف کربوهیدرات و پروتئین و بدون نیاز به کاهش مصرف کالری ، زندگی سالم تر و طولانی تری داشته باشید.

طبق تحقیقی که روی موش ها انجام شد، محققان نشان دادند که رژیم غذایی با پروتئین کم-کربوهیدرات زیاد، می تواند فوایدی شبیه به آنچه که با مصرف محدود کالری به دست می آید ، عمل کند.

 

استفان سیمپسون می گوید: ما با مقایسه سر به سر نشان دادیم که ، موش هایی که رژیم غذایی با پروتئین کم-کربوهیدرات زیاد داشتند، فوایدی مشابه با مواقعی که 40 درصد از مصرف کالری محدود می شود،نصیبشان شد.

به جز تعداد کمی از افراد، هیچ کس نمی تواند در بلند مدت به میزان 40 درصد مصرف کالری اش را کاهش دهد، و البته انجام این کار خطر کاهش میل جنسی، باروری و توده استخوان را به همراه دارد.

برگزار کنندگان این آزمایش، سه رژیم غذایی متفاوت را در 8 هفته انجام دادند که در آن میزان پروتئین و کربوهیدرات در مواد غذایی محدود شده یا همیشه در دسترس بودند.

از میان این سه رژیم، رژیم غذایی با پروتئین کم-کربوهیدرات زیاد در زمانی که همه مواد غذایی در دسترس بودند از نظر مقدارانسولین، قند خون و سطح کلسترول ، فواید مشابه با مصرف محدود کالری داشت (حتی با وجود افزایش مقدار مصرف مواد غذایی)

موشهایی که در این رژیم غذایی در هر زمان که مواد غذایی در دسترس را خورده بودند باز هم سوخت و ساز بیشتری نسبت به موش هایی با رژیم محدودیت کالریو حتی با موشهایی که اضافه وزن را تجربه نکرده بودند، داشتند.

رژیم غذایی با پروتئین کم-کربوهیدرات زیاد شامل فوایدی برای متابولسیم و کاهش کالری بدون نیاز به 40 درصد کاهش کالری است.

تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود که رژیم غذایی با پروتئین کم-کربوهیدرات زیاد در بلند مدت چگونه روی سلامتی و متابولیسم تاثیر گذاشته و تا چه حد به نوع و کیفیت پروتئین ها و کربوهیدرات ها بستگی دارد.

سیمپسون می گوید: طبق داده های جمع آوری شده از موش ها و پژوهش های نوظهور درباره انسان ها، به نظر میرسد که مصرف پروتئین کم با کیفیت بالا و مقدار زیادی کربوهیدرات سالم در رژیم غذایی برای سلامتی ما به خصوص وقتی سن بالا می رود بسیار مفید است.

نتایج این تحقیق در مجله in the journal Cell Reports مطرح شده است.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.