exercise

در پست پیشین  نکات ورزشی، از  علتهای  تاثیر ورزش بر روی جوانسازی، بحث کردیم. در این پست  ادامه بحث را می خوانیم و چند علت دیگر را  بیان می کنیم.

ورزش، متابولیسم رو بالا نگه می دارد

با بالا رفتن سن، متابولیسم ما به طور طبیعی کندتر می شود. به همین دلیل هم کاهش وزن با افزایش سن، سخت تر می شود. خوشبختانه، انجام ورزش منظم به ما کمک می کند تا از کندی متابولیسم  جلوگیری کرده و وزن رو در حد مناسب و سالم نگه داریم.

ورزش های قدرتی و استفاده از دمبل و وزنه به عضله سازی کمک می کنند. عضلات هم به نوبه خود، متابولیسم رو افزایش می دهند. هر قدر که تراکم بافت عضلانی بیشتر باشد، انرژی بیشتری هم سوزانده می شود و حتی با پایان ورزش و در ساعات بعد از ورزش هم متابولیسم رو بالا نگه می دارد.

ورزش، پیری سلولی رو به تعویق می اندازد

ورزش کردن فقط باعث احساس جوانی نمی شود بلکه در حقیقت، فرایند پیری رو در کروموزم های سلول ها به تعویق می اندازد. در انتهای کروموزوم ها بخشی به نام تلومر وجود دارد که با بالا رفتن سن، کوتاه تر می شود. بلندتر بودن تلومر با طول عمر بیشتر در ارتباط است. انجام ورزش منظم به افزایش طول تلومرها منجر می شود. بنابراین، به نظر می رسد که ورزش از این طریق نیز به افزایش طول عمر کمک می کند. شاید ورزش نتواند تضمین صد در صد برای طول عمر زیاد باشد اما مسلماً کیفیت زندگی رو بهبود می بخشد.

ورزش، چربی ناحیه شکم رو کاهش می دهد

با نزدیک شدن به میانسالی، چربی که معمولاً در ناحیه ران و باسن تجمع پیدا می کرد، در شکم، نمود بیشتری پیدا می کند (به خصوص بعد از یائسگی). چربی اضافی ناحیه شکم، خطرناک ترین بافت چربی در بدن است زیرا خطر بروز بیماری های مزمن مثل دیابت و بیماری های قلبی رو افزایش می دهد.

انجام ورزش هوازی منظم، چربی ناحیه شکم رو کاهش می دهد. تحقیقات دانشگاه Duke در سال ۲۰۱۱ نشان داد که ورزش هوازی بیش از ورزش قدرتی در کاهش چربی ناحیه شکم نقش دارد.

ورزش، استرس رو از بین می برد

دویدن در محیط باز و پیاده روی در طبیعت، نگرانی ها و اضطراب رو کاهش می دهد. ورزش کردن باعث می شود که ترشح هورمون اندروفین در بدن افزایش پیدا کند. افزایش این هورمون، اظطراب رو کاهش می دهد. ورزش های ملایم تر مثل یوگا و تایی چی هم علاوه بر اثرات مفید جسمی که دارند، باعث آرامش اعصاب می شوند. تمرکز بر روی لحظه حال و بر روی تنفس و ضربان قلب، استرس رو به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

ورزش، حافظه رو تقویت می کند

با افزایش سن، حافظه دچار افت می شود. ورزش هوازی منظم، اندازه هیپوکمپوس مغز رو که با حافظه در ارتباط است، افزایش می دهد. همچنین، ورزش به تیزتر شدن مهارت های مغزی کمک می کند. اگر احساس می کنید که حافظه تون دچار افت شده است، از همین امروز ورزش رو شروع کنید.

ورزش، توانایی قلب رو افزایش می دهد

قلب هم مانند تمام عضلات بدن، در صورت بی تحرک بودن، دچار ضعف و سستی می شود. در نتیجه برای خونرسانی به کل بدن، مجبور است که زحمت بیشتری رو متحمل شود. این مسأله باعث بروز استرس، خستگی و از نفس افتادگی می شود. انجام ورزش،‌ حتی اگر در حد یک ورزش متوسط باشد (مثلاً پیاده روی سریع به مدت نیم ساعت)، قلب رو تقویت کرده و اکسیژن رسانی به تمام بدن رو بهبود می بخشد. لذا احساس خستگی ناشی از کمبود اکسیژن رو از بین می برد.

ورزش از بروز بیماری های قلبی جلوگیری می کند

فواید ورزش برای قلب به خونرسانی بهتر و حس سرزندگی و شادابی محدود نمی شود. ورزش منظم، خطر مشکلات قلبی رو که احتمال بروز اونها با بالا رفتن سن، افزایش می یابد، کمتر می کند. مثلاً مانع از افزایش فشار خون، بالا رفتن تری گلیسرید خون و چربی های مضر که سرخرگ ها رو مسدود می کنند، می شود. علاوه بر این، ورزش به افزایش کلسترول خوب (HDL) کمک نموده و بدین ترتیب هم از ما در برابر بروز بیماری های قلبی – عروقی محافظت می کند.

ورزش، جریان خون رو بهبود می بخشد

افزایش سن، فقط بر روی انعطاف پذیری مفاصل تأثیر نمی گذارد بلکه انعطاف پذیری رگ های خونی رو هم کاهش می دهد. در نتیجه، رگ ها نمی توانند به راحتی قبل، منبسط و منقبض شده و خون حاوی اکسیژن رو به بخش هایی از بدن که بیشترین نیاز رو به اکسیژن دارند (مثل مغز، قلب و عضلات)، برسانند. این مسأله منجر به افزایش فشار خون می شود و قلب مجبور است که با سختی بیشتری به پمپ کردن خون بپردازد. ورزش فشار خون رو کاهش داده و گردش خون رو بهبود می بخشد. حتی انجام ورزش های کششی ساده مثل حرکات یوگا، پیلاتس یا هر حرکت کششی دیگر، به افزایش انعطاف رگ های خونی کمک می کند.

مهم نیست که تا کنون چند بهار رو پشت سر گذاشته اید، از همین امروز ورزش رو شروع کنید تا هیچ کس متوجه سن واقعی شما نشود و همه از شما راز جوان ماندن تون رو بپرسند.

منبع : yeka.ir