exercise

اگر تمام روز  تعطیل   بر روی کاناپه  و در حال استراحت شپری کرده باشیم، ورزش کردن در اولین روز هفته، خیلی مشکل و طاقت فرسا می شود.ولی  آغاز هفته بنا به علتی، یک فرصت  خوبی برای تناسب اندام است که نباید این فرصت خوب را از دست بدهیم.  اسراری که در اهمیت روز اول هفته در تناسب اندام نهفته است، در هیچ یک از روزهای دیگر هفته وجود ندارد. و اما این راز چیست؟

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

۱ –  احتمال ادامه ورزش در سرتاسر هفته، افزایش پیدا می کند

اگر روز اول هفته رو با ورزش شروع کنیم، موتور ورزش ما روشن شده و احتمال اینکه تا آخر هفته از ورزش کردن، شانه خالی نکنیم، بیشتر می شود. درست مثل این می ماند که حیف مان بیاید که هفته ای رو که با ورزش شروع کرده ایم، بی اثر گذاشته و بدون ورزش، تمام کنیم. در نتیجه، به دنبال شنبه، در روزهای دیگر هم ورزش می کنیم و نمی گذاریم که این زنجیره قطع شود.

۲ –  بیشتر لبخند می زنید و شادتر هستید

تحقیقات نشان می دهند که کارمندان در روز اول هفته، معمولاً دیرتر لبخند می زنند چون حوصله روز اول هفته رو ندارند. اما ورزش این مشکل رو حل می کند زیرا منجر به افزایش هورمون اندروفین (هورمون شادی) در بدن می شود. همچنین ورزش، اعتماد به نفس رو نیز بالاتر می برد و اگر زمان طلوع آفتاب رو به پیاده روی یا دویدن اختصاص بدهیم، تحت تأثیر تابش اولیه خورشید قرار گرفته و خلق و خوی بسیار شادتری خواهیم داشت.

۳ – اضطراب و نگرانی در شما فروکش می کند

 از دیدن کوه پرونده ها و اوراق تلنبار شده بر روی میز و کارهایی که از هفته قبل مانده اند، وحشت کرده اید؟ اگر چنین صحنه ای در دفتر کار انتظار شما رو می کشد، قبل از رفتن به دفتر، کمی ورزش کنید. مثلاً بدوید یا پیاده روی کنید. تحقیقات نشان می دهند که ورزش های هوازی، اضطراب رو کاهش می دهند. همچنین، ورزش هایی که شدت زیادی دارند، حساسیت ما نسبت به اضطراب رو کاهش می دهند و ترس های ما رو کمتر می کنند.

۴ –  کنترل شما بر روی خودتون، افزایش پیدا می کند

پوشیدن کفش ورزشی در روز اول هفته نیاز به قدرت اراده دارد اما اگر انقدر اراده داشته باشیم که اول هفته رو با ورزش شروع کنیم، بدین معنی است که به احتمال زیاد اراده برای کارهای دیگر و ایجاد نظم و ترتیب در زندگی خودمون رو هم داریم. ورزش به مدت ۱۵ دقیقه در ابتدای روز به افراد سیگاری کمک می کند که کمتر دچار هوس سیگار کشیدن شوند. چرا؟ زیرا ورزش، نوعی انتقال دهنده عصبی به نام GABA رو در بدن آزاد می کند که فعالیت های مغزی مثل هوس سیگار کشیدن رو تحت کنترل در می آورد.

۵ –  کیفیت خواب شما رو بهبود می بخشد

وقتی که خواب با کیفیتی نداشته باشیم، از روز اول هفته و حتی در دفتر اداره هم از همان ساعات اولیه، چرت می زنیم. ورزش های استقامتی به تنظیم ریتم شبانه روزی بدن ما کمک می کنند. منظور از ریتم شبانه روزی بدن، ساعت درونی بدن است که چرخه خواب ما رو تنظیم می نماید. ورزش منظم، بی خوابی های شبانه رو بهبود می بخشد.

۶ –  توان مغزی شما افزایش پیدا می کند

آیا هفته سخت و پر مشغله ای رو در پیش رو دارید که نیاز به فعالیت فکری شدید دارد؟ بهترین راه برای اینکه آمادگی ذهنی کافی برای برخورد با این هفته پرمشغله رو داشته باشید، فعالیت بدنی و ورزش است. این کار باعث می شود که مقدار BDNF در مغز افزایش پیدا کند. افزایش این ترکیب، به سلامت سلول های عصبی کمک می کند. ورزش، حافظه رو هم تقویت می کند و باعث می شود که مفاهیم جدید، سریعتر در ذهن جای بگیرند و دایره لغات فرد ورزشکار هم افزایش بیشتری نسبت به سایر افراد دارد.

۷ –  درآمد شما افزایش پیدا می کند

حتماً می پرسید که ورزش اول هفته چه ارتباطی به افزایش درآمد دارد؟! با توجه به همه فوایدی که ورزش بر روی جسم، ذهن و روح ما دارد، توانایی های جسمی و ذهنی ما برای انجام فعالیت ها افزایش یافته و فرد پرتحرک و شادتری نسبت به همکارانی که ورزش نمی کنند، خواهیم بود. به این ترتیب،عملکرد بسیار بهتر و موفقیت آمیزتری خواهیم داشت که بر روی درآمد و رتبه شغلی و مزایای ما بی اثر نخواهد بود.

منبع : یکا