0e4c72774eb890413a6f397033fc513f

درباره بدن انسان نکات علمی و جالب و مهمی را در این مطلب آورده ایم با ما در دانستن آن ها همراه باشید.

بدن انسان گنجینه ای از عجایب و اسرار است. گرچه دانش بشر توانسته تا به حال بسیاری از این حقایق را کشف کند اما هنوز هم نقاط ابهام فراوانی باقی مانده است. شناخت بعضی از شگفتی های بدن قطعا می تواند بسیار جالب باشد.

عامل رنگ قرمز خون

 یکی از واکنش های شیمیایی در خون باعث ایجاد رنگ قرمز آن می شود. در واقع، ماده ای به نام پرفیرینگ در خون وجود دارد که در اثر تماس با اکسیژن رنگ قرمز را ایجاد می کند.
نازک اما بادوام
یک دسته مو مقاومت بسیار شگفت انگیزی دارد چنانکه می تواند تا وزن 3 کیلوگرم را تحمل کند. تصور کنید همه موها چه استحکام بالایی دارند!
پوست انداختن
بدن انسان نیز مانند مار حدود 18 کیلوگرم پوست در طول عمر از دست می دهد. کافی است تا با دقت به پوست های ریز و مرده ای که از سطح بدن جدا می شوند دقت کنید.
سرعتی باور نکردنی!
زمانی که عطسه می کنیم، بدن چنان تحت فشار قرار می گیرد که هوای آلوده را با سرعتی حدود 200 کیلومتر در ساعت به بیرون می راند. این سرعت به اندازه قطار سریع السیر است. هیچ جای تعجب نیست که هنگام عطسه، سر تکان بخورد.
7 ثانیه برای رسیدن به مقصد
هنگامی که لقمه غذا جویده و بلعیده می شود، تنها 7 ثانیه زمان لازم است تا به معده برسد. گرچه این انتقال فوق العاده سریع است اما عمل هضم طولانی تر است و 2 تا 3 ساعت طول می کشد.
کوتاه و بلند شدن روزانه
زمین به طور متوسط هر روز 1 سانتی متر به قد هم ما، کوچک و بزرگ می افزاید. در واقع تحت تاثیر جاذبه زمین قد ما دائم کوتاه و بلند می شود.
کوچک و بزرگ شدن
پاها اندام هایی هستند که همواره در طول زندگی کوچک و بزرگ می شوند. تغییرات بدن مانند انجام فعالیت ورزشی یا بارداری باعث بزرگ شدن پاها می گردد. برعکس، پیر شدن یا بیماری اندازه آنها را کوچک می کند. به همین دلیل انتخاب کفش مناسب همیشه هم کار ساده ای نیست.
تحمل کمتر خانم ها در برابر سرما
حتما شما هم تا به حال متوجه شده اید که خانم ها نسبت به آقایان کمتر می توانند سرما را تحمل کنند. این یک تفاوت فیزیولوژیک است. زمانی که دست ها و پاها در تماس با هوای سرد قرار می گیرند، عروق خونی منقبض می شوند تا به طور طبیعی احساس گرما ایجاد کنند. این در حالی است که این انقباضات در خانم ها اغلب اتفاق نمی افتد و منتظر فرمان مغز برای واکنش به سرما می شود.
مفاصل و تغییرات جوی
پس از عمل جراحی یا شکستگی استخوان، ممکن است درد در زمان هایی مانند باریدن باران احساس شود. این پدیده قابل پیش بینی است. در مفاصل ما گیرنده های درد وجود دارند که به خصوص هنگام تغییرات آب و هوایی حساس می شوند. به علاوه، زمانی که هوا مرطوب باشد، مفاصل نرم تر می شوند.
علت بوی بد عرق
باکتری ها در بدن به خصوص در پاها که عرق می کنند، تکثیر می یابند که عامل بوی بد هستند. البته توجه داشته باشید که وجود آنها زمینه ساز مشکلاتی مانند اگزما یا قارچ نیز هستند.
استخوانی به استحکام سیمان
محققان به این نتیجه رسیده اند که استخوان ران پا می تواند در برابر ضربه ها و شوک های شدید مقاومت کند. مقاومتی که شبیه سیمان که استحکامی بی نظیر به این عضو بخشیده است.
ابرو؛ پناهگاه موجواتی میکروسکوپی
گرچه چندش آور به نظر می رسد اما بیدها به طور منظم در ابروهای ما زندگی می کنند. این موجودات بسیار ریز که رنگ شفافی دارند از سلول های مرده تغذیه می کنند. همچنین بیدها معمولا ابروهای سالمندان را ترجیح می دهند.
انبوهی از موها روی بدن
شاید به نظر عجیب به نظر برسد اما بدن انسان به اندازه بدن میمون مو دارد. تنها تفاوت این است که موهای بدن انسان بسیار روشن است و به همین دلیل کمتر دیده می شود.

قدس آنلاین