Creative-Kids-Storage-640x426

با چه روش هایی می توانید پی به خلاقیت فرزندانتان ببرید و راه و روش شکوفا کردن مهارت ها در آنان چیست؟

الهام شیرازی رواشناس کودک و نوجوان با اشاره به نشانه‌های کودک خلاق اظهار کرد: بهترین زمان برای اطلاع از خلاقیت کودکان، تماشای آن‌ها به هنگام بازی است.
یک روانشناس گفت: کودکان خلاق اغلب در استفاده از وسایل بازی و گوش دادن به صحبت‌ها توجه و دقت بیشتری نسبت به بچه‌های دیگر دارند.

الهام شیرازی رواشناس کودک و نوجوان با اشاره به نشانه‌های کودک خلاق اظهار کرد: بهترین زمان برای اطلاع از خلاقیت کودکان، تماشای آن‌ها به هنگام بازی است.

وی ادامه داد: کودکان خلاق اغلب برای هریک از وسایل بازی خود مورد استفاده متفاوتی پیدا می‌کنند و قبل از اینکه از وسیله‌ای به سراغ وسیله دیگر بروند، از آن‌ به انواع مختلف استفاده می‌نمایند.

شیرازی عنوان کرد: بزرگ‌تر‌ها می‌توانند از کودک سوال کنند و بعد به دقت و با حصوله به جواب‌های او گوش دهند. ذکر جزئیات یک ماجرا و به تفضیل سخن گفتن می‌تواند نشانه قدرت خیال و تصور زیاد کودک خلاق باشد.

روانشناس نشانه‌های کودکان خلاق را بیان کرد: دقت و توجه شدید در گوش دادن، مشاهده کردن و انجام دادن کاری، شور و نشاط و مشغولیت‌های شدید جسمانی، نگاه کردن با دقت به اشیاء، اشتیاق صحبت کردن درباره کشفیات با دیگران، کنجکاوی زیاد برای سر درآوردن از امور، استفاده از اکتشافات یا یک تجربه، جسارت در گفتار، پی بردن به روابط در چیزهایی که به ظاهر با هم بی ارتباط هستند.

وی در پایان در مورد پرورش خلاقیت و ایده پردازی کودکان به والدین و مربیان توصیه‌هایی کرد: توانایی تصور و تجسم اشیاء، مفاهیم و فرآیند‌های امکان بروز خلاقیت را بیشتر می‌کند. در نظر گرفتن عواطف و احساسات نقش بسزایی در رشد و یا عدم رشد خلاقیت دارد. خواندن و نوشتن داستان‌های تخیلی و علمی، اختراعات و ابداعات فراوانی وجود دارند که قدرت تخیل افراد را پرورش می‌دهند.