food-summer-tabestan

 

مواد غذایی هم درست مثل ما هویت دارند. مثلا کافیست کمی قهوه بنوشید تا انرژی پیدا کنید. از طرف دیگر، آب بدن شما را با آرامش می پوشاند!تابستان امسال باید یاد بگیرید که تعدادی از مواد غذایی را در بالای لیست خود قرار داده و تعدادی را هم از این لیست خارج کنید.

 

این مواد غذایی را در بالای لیست قرار دهید

میوه تازه، سبزی تازه، سالاد: گرمای تابستان به کم آبی و از دست دادن الکترولیت ها منجر می شود. و همین امر در شما احساس بیحالی، حالت تهوع و خستگی شده و حتی در موارد شدید به اسهال و یبوست منجر می شود. مصرف میوه ها و سبزیجات تازه رو افزایش دهید، می توانید با روش های خلاقانه این مواد غذایی را خوشمزه تر از همیشه کنید.

نوشیدنی و دسر های پر میوه: عصاره نارگیل، میوه های آبکی و دسرهای میوه ای بخورید. این مواد غذایی برای متعادل نگه داشتن الکترولیت ها مناسب بوده و باعث جذب مواد مغذی به بدن می شوند.

تزریق آب: جدای از مصرف آب به مقدار 10 تا 12 لیوان در روز، باید مراقب از دست دادن آب بدن و مواد مغذی باشید، و میوه های تازه مثل کیوی، توت فرنگی و یا حتی ریحان مصرف کنید.

سبزی سرخ کرده: با سرخ کردن سبزیجات در روش های مختلف آنها را اشتهاآور و جذاب کرده و از هدیه ی آنها (کاهش کلسترول، مبارزه با سرطان، خواص ضدپیری، ویتامین و انرژی) بهره مند شوید.

سوپ های سرد: در طول تابستان می توانید سوپ سرد بخورید، مثل سوپ خیار، سوپ خوش طعم گوجه فرنگی و …

 

این مواد غذایی را از لیست خط بزنید

پروتئین اضافی: پروتئین دیرتر از سایر مواد غذایی هضم می شود، و به طور کلی در گرما و کم آبی این زمان دو برابر شده و در شما احساس ناراحتی و حالت تهوع ایجاد می کند. توصیه روزانه مصرف پروتئین یک گرم به ازای هرکیلو وزن بدن است. مثل اگر وزن بدن شما 57 کیلو است، باید 57 گرم پروتئین مصرف کنید.

الکل: این ماده باعث گرمای بیشتر می شود. الکل عروق را گشاد کرده و خون بیشتری در بدن روان کرده و در شما احساس گرما و عرق بیشتری ایجاد می کند. این ماده همچنین باعث بی آب شدن بدن هم می شود.

غذاهای روغنی و چرب: وقتی بدن دچار کم آبی شود، نمی تواند مواد سنگین و روغنی را از طریق کلیه دفع کند، و همین امر علت ادرار مکرر در زمان کم آبی بدن شماست. مواد غذایی چرب به پوست که دومین ارگان دفعی بدن شماست می رسند، که همین امر باعث عرق بیشتر و از دست دادن آب بیشتر می شود. یادتان باشد که این بدن شما، سلامتی شما و زندگی شماست ، پس مواد غذایی را با دقت بیشتری انتخاب کنید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد