Mother and baby in doctor's surgery

در فصل گرما و در صورت گرمازده شدن اطفال بهتر است چه کمکی به آنان کنیم و چرا اکثر افراد درهنگام گرما بی قرار و کلافه می شوند؟

دکتر محمدصادق صبا اظهار کرد: وقتی دمای محیط بالا می‌رود و کودک نیز قادر به بیان تشنگی خود نیست، دچار کم‌آبی بدن و در نتیجه گرمازدگی می‌شود.

وی تصریح کرد: کودکی که دچار گرمازدگی شده است، بی‌قرار شده و پس از آن نیز دچار بی‌حالی و خستگی می‌شود. گرمازدگی باعث گودی چشم‌ها، خشکی زبان و کم‌آبی بدن شده و حال عمومی کودک نیز نامساعد می‌شود.

این متخصص کودکان تاکید: کودکان نباید در فصل گرما در معرض هوای خیلی گرم و دمای بالا قرار گیرند و خانواده‌ها دمای اتاق کودک را بین 20 تا 24 درجه تنظیم کنند. در صورت گرمای هوا می‌توان از سیستم‌های خنک‌کننده هوا استفاده کرد، اما به شرطی که کودک را در معرض مستقیم کولر و پنکه قرار ندهند.

صبا در پایان توصیه کرد: با توجه به اینکه گرمازدگی کودکان با کم‌آبی بدن همراه است، در صورت ابتلای کودک، یکی از روش‌های خانگی این است که به کودک مایعات زیاد بنوشانند و در دمای خنک قرار دهند و در صورت عدم بهبود کودک، به پزشک مراجعه کنند تا با استفاده از سرم بهبود یابد.