coffee

برخی از انسانها  چای و قهوه و نوشیدنی های کافئین دار زیاد مصرف می کنند. البته کافئین به عنوان یک افزودنی در نوشیدنی های انرژی زا هم وجود داردهرچند استفاده از کافئین به میزان  خیلی کم  ضرر نمی رساند، ولی استفاده بیش از حد سبب بیخوابی، تحریک پذیری، عصبانیت و بالا رفتن فشار خون میشود. اگه با مشکل خاصی روبرو شدین باید حتما با پزشک مشورت کنین، البته کاهش مصرف کافئین در کسانی که بهش اعتیاد پیدا کردن میتونه فوایدی داشته باشه. امروز به سراغ شیلا گریشناسوامی (مشاور سلامتی) رفتیم که درباره این فواید کمی بیشتر توضیح بده.

 

  • کافئین سیستم عصبی مرکزی رو تحریک کرده و منجر به بالا رفتن ضربان قلب، تکرر ادرار، استفراغ، بیقراری، افسردگی و در برخی موارد شدید لرزش میشه.
  • کاهش اختلالات خواب. کسی که اختلال خواب ناشی از کافئین داره، با کاهش مصرفش میتونه بهتر بخوابه. افرادی که به مصرف کافئین اعتیاد دارن، به طور قابل ملاحظه ای مقداری خیلی بالایی ازش استفاده میکنن. این افراد کم خوابی زیادی رو تجربه میکنن.
  • کاهش سطح اضطراب. کسی که بیشتر از ۳۰۰ میلی گرم کافئین مصرف میکنه، اضطراب خیلی بیشتری رو تجربه میکنه. اگرچه کاهش کافئین میتونه به پایین آوردن این اضطراب کمک کنه اما باید به تدریج انجام شه. قطع کامل کافئین میتونه اضطراب ناشی از ترک ناگهانی رو افزایش بده.
  • به بیماران مبتلا به فشار خون توصیه میشه که مصرف کافئین رو کاهش بدن تا فشار خونشون بهتر کنترل بشه. به خصوص کسانی که فشار خون بالا دارن با کاهش مصرف، تاثیر قابل توجهی رو مشاهده میکنن.
  • درمانگران دیگه ای هم توصیه میکنن که اگه دوست دارین آروم بمونین از مصرف بیش از حد کافئین پرهیز کنین. به عبارت دیگه، کاهش یا قطع کافئین میتونه به پیشگیری از تحریک پذیری و عصبانیت کمک کنه.
  • با کاهش مصرف کافئین می توان از بروز عوارض دیگه ای مثل ضربان نامنظم قلب، تکرر ادرار، اختلالات معده و …. که همگی با مسمومیت ناشی از کافئین مرتبط هستن پیشگیری کرد.

البته توجه داشته باشین که با وجود همه تاثیرات نامطلوب مصرف بیش از اندازه کافئین، مصرف دو فنجان قهوه در روز مقدار مناسب و قابل قبولی به نظر میرسه.