www.usnews.com

روزه یکی از راههای درمانی و پرفایده برای درمان چاقی شکم است که یکی از تاثیرات مفید روزه برای سلامت افراد نیز محسوب می شود.

زهرا زینلی، با اشاره به اینکه بهتر است در ماه مبارک رمضان، افطار با غذا یا نوشیدنی گرم و ترجیحاً کمی شیرین آغاز شود، اظهار کرد: مثلا می‌توان از آب جوش، چای کم رنگ، شیر گرم و شربت عسل استفاده کرد.

وی با عنوان این موضوع که مصرف سوپ حاوی اندکی غلات، حبوبات و سبزیجات، توصیه می شود، افزود: حلیم، فرنی و شله زرد از بهترین خوراکی‌ها برای افطار هستند.

به گفته این کارشناس، البته خرما با یک نوشیدنی گرم بهترین گزینه بوده و سبب افزایش قند خون و رفع ضعف ناشی از آن می‌شود که البته کشمش، انجیر و عسل نیز می‌توانند جایگزین خرما شوند.

زینلی با اشاره به اینکه بدترین عادت برای گشودن روزه در زمان افطار نوشیدن آب سرد است که موجب سوء هاضمه، تغلیظ اخلاط درون معده، افزایش عطش و ضعف اعصاب می‌شود، گفت: خوردن غذای سنگین و دیر هضم، زولبیا بامیه و شیرینی‌های قنادی توصیه نمی‌شود، زیرا غذاهای پُرچرب عطش آور است و زولبیا بامیه به دلیل آنکه دارای قند ساده بالایی هستند، به سرعت قند خون را بالا می‌برد.

کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت شهرستان تاکستان تاکید کرد: هنگام افطار حتماً ماست، سبزیجات و میوه جات مصرف و در صورت استفاده از غذاهایی مانند آش یا سوپ، توصیه می‌شود.

وی اظهارکرد: حبوبات جوانه زده بدون احتیاج به پخت در زودپز، خیلی سریع و در زمان کمتری پخته می‌شوند؛ نفخ و ناراحتی گوارشی کمتری تولید می‌کنند؛ سریع‌تر هضم می‌شوند و ویتامین‌ها و املاح معدنی آن‌ها چند برابر می‌شود.

سحر چه بخوریم؟

زینلی با هشدار درباره اینکه افرادی که در ماه مبارک رمضان سحری نمی‍خورند، دچار آسیب به دستگاه گوارشی، اُفت قند خون و انرژی می‌شوند، گفت: نخوردن سحری موجب ضعف و بی حالی، کاهش کارایی مغز، بی حوصلگی و کاهش آستانه تحمل افراد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هنگام سحر مصرف غذاهایی، مانند: دو لیوان آب، عسل، کشمش یا چند خرما، برنج (حاوی کربوهیدرات پیچیده)، ماست یا شیر، مرغ، ماهی، سویا، گوشت، تخم مرغ، میوه‌های تازه و سبزی‌های دیرهضم در طول روز احساس گرسنگی کمتری ایجاد می‌کنند، استفاده کرد.

این کارشناس توصیه کرد: از مصرف غذاهای سرخ شده، پُرچرب، ادویه دار، نمک، فلفل و ترشی و غذای حجیم، پرهیز شود، همچنین نوشیدن چای زیاد به دلیل داشتن کافئین، ادرار آور بودن و از دست دادن آب و نمک‌های معدنی، کار صحیحی نیست.

وی با اعلام اینکه زنان باردار در سه ماه اول بارداری (به ویژه هشت هفته اول) به دلیل تشکیل سلول‌های مغزی جنین، نباید روزه بگیرند، اضافه کرد: یک زن باردار تنها در صورتی ‌می‌تواند روزه بگیرد که فعالیت روزانه کمی داشته و آزمایش‌های خون و ادرار او نیز طبیعی باشد.

به گفته زینلی، مادران شیرده از 6 ماهه دوم شیردهی، در صورتی‌ می‌توانند روزه بگیرند که در آنان کاهش شیر اتفاق نیفتد و احساس ضعف و بی‌حالی شدید یا سردرد و عوارض مشابه نداشته باشند.

(ایسنا)