kidneys

سنگ های کلیه معمولاً از کسالیت کلسیم گرفته شده از غذا ساخته می شود. و وقتی که تعادل متابولیکی بدن بر هم خورند ساخته می شوند. آنها ممکن است هیچ علائمی را برای سالها نداشته باشند اما هنگامی که می خواهند از کلیه خارج شوند، درد مشقت باری را ایجاد کند آنها ممکن است،مانع دفع ادرار و منجر به ضایعات بیشتری شوند، امکان دارد که مجبور شوید سنگهای بزرگ را با عمل جراحی خارج کنید، اما شما احتمالاً به مصرف داروهای مسکن برای کمک به گذراندن روند دفع آن نیاز خواهید داشت.

کسالیت ها عموماً در غذا، مخصوصاً در ریواس، چای، شکلات، پینات، اسفناج و چغندر وجود دارد و چنانچه کلیه های شما مستعد سنگسازی باشند شما هوشیارانه باید از آنها بپرهیزید. کلسیم موجود در غذا به نظر نمی رسد به طور مستقیم در این روند اثری داشته باشد، اما قطع شیر کامل و پنیرها لازم است زیرا این مواد به علت چربی بالا مقدار لاکتوز (قند شیر)چشمگیرشان باعث افزایش جذب کلسیم می شود. کلسیم موجود در ابهای سخت می تواند ارتباطی با تشکیل سنگ داشته، و عدم مصرف آنها مفید باشد. ما می دانیم که مبتلایان به سنگ های کلیه براحتی می توانند با عدم مصرف آبهای سخت در مقابل ناراحتیهای کلیوی ایستادگی کنند. اگر چه این امر از جانب اعضای درمانی و حرفه ای امتیاز قابل ملاحظه ای ندارد. اما قادر نبوده ایم هیچ گونه مرجعی در پیشینه درمانی بیابیم که به نظر رسد ارتباطی با ترکیبات شیمیایی سنگها داشته باشد.

تشکیل سنگ در کسانی که بر مواد پروتئینی بیشتری، مخصوصاً گوشت، و به طور نسبی به مقدار کمی غذاهای نشاسته ای  مانند نان روی می آورند شایع تر است. شکر در رژیم غذایی همچنین باعث افزایش کلسیم در اوره می شودف و ناراحتیهایی را با متابولیسم قند (احتمالاً مرض قند) نشان می دهند. رژیم غذایی کاملی که شامل فیبر زیاد با مقدار فراوانی میوه تازهف سبزیجات و حبوبات باشد به شما کمک خواهد کرد . مطالعات درمانی نشان داده اند که منیزیم و ویتامین از تشکیل سنگ جلوگیری می کند  و به همراه آن مقدار زیادی آب بیاشامید. شما باید به مقدار کافی بیاشامید تا ادرار شما تا حد زیادی رنگ رفته نشان دهد، اگر لازم است برای نوشیدن آب بیشتر نیمه های شب از خواب بلند شوید. این عمل کریستالهای کوچک را قبل از آنکه آنها به حد کافی در کلیه بزرگ شوند می شویند. الکل فشار زیادی را روی کلیه ها وارد می کند، افزایش کلسیم عواقب بعدی معکوسی را روی متابولیسم منیزیم و ویتامین خواهد گذاشت. از نوشیدن آن حتی به مقدار کم اجتناب کنید.