kidneys-disease

ناراحتی مجاری ادراری دوباره عود می کند اما از آن می توان اجتناب کرد. اگر از حمله آن رنج می برید، ممکن است قادر باشید از عود کردن آن بدون مصرف دارو جلوگیری کنید.
(الف) دوری کردن از حساسیت مواد شیمیایی
حساسیت به مواد شیمیایی مربوط به نظافت بیش از انداره، استفاده از صابونها، خوش بوکننده ها، ضدعفونی کننده و پاک کننده هاست که مجاری ادراری را بیشتر مستعد خواهد ساخت. پوشیدن جوراب شلواری های بافته شده و الیاف های مصنوعی اجازه نمی دهند به دستگاه تناسلی هوا برسد و ناراحتیهایی را بوجود می آورند که مخصوصا در زنان شایع تر است.
حتما از الیافهای طبیعی به عنوان پوشش استفاده کنید که بهترین آنها از نوع نخی است. به طور مرتب لباسهای زیر را عوض کنید، در صورت امکان آنها را با صابون خالص بشوئید و با آبی که سختی آنها گرفته شده و هیچ ماده اضافی در آنها باقی نمانده، آن را تمیز کنید. حتی الامکان استفاده از شوینده ها را به حداقل برسانید، مخصوصا آنهایی که دارای آنزیم هستند، می توانند در قسمتهایی از واژن و دستگاه ادراری باعث عفونت شوند که با سوزش همراه است؛ از آنها به هیچ وجه استفاده نکنید. از کلیه فرآورده هایی که لباس را معطر می کند، اجتناب کنید.
هیچ موقع اجازه ندهید که هر خوشبو کننده یا فرآورده های معطری به ناحیه واژن نزدیک شوند. شوره ها، تراوشها و روغن های توالت به شما تراوش نکنند؛ در واقع شما باید با احتیاط دوش بگیرید زیرا صابونی که شما به همراه اب برای شست و شوی بدن استفاده می کنید می تواند موجب ایجاد حساسیت در اطراف واژن شود. موهای خود را داخل توالت نشوئید. از پودر تالک یا فرآورده های بهداشتی که حاوی مواد تازه کننده هستند استفاده نکنید و اجازه ندهید شوهر شما از هر نوع صابونی یا مواد حساسیت زا و یا مواد شیمیایی دیگری استفاده کند.
(ب) بهداشت
از آنجائیکه موجودات زنده در ادرار می توانند موجب حساسیت و ناراحتی تناسلی شوند، زنان باید همیشه بعد از توالت کردن خود را از جلو به عقب بشویند. این امر بسیار مهمی برای همه دختران کوچک است و هیچ موقع نباید به دست فراموشی سپرده شود. تمیز نگاه داشتن واژن، مجاری ادرار را حفظ می کند اما ضروری تر از آن اجتناب از مواد شیمیایی حساسیت زا است که برای رعایت بهداشت مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت امکان خودتان را با دوش دستی یا بیده بشوئید. هرگز برای شستشو از صابون و یا هر نوع فراورده تمیزکننده دیگری استفاده نکنید؛ خودتان را صرفا با اب ولرم بشوئید و با حوله نرم خشک کنید و مانند جوراب شلواری خود حوله هایتان را با مواد تمیزکننده یا هر ماده شیمیایی دیگر نشوئید.

sugar1
(پ) رژیم غذایی
ادرار شیرین محیط مطلوبی را برای نگهداری موجودات زنده به وجود می آورد. این یکی از چند دلیل قطع استفاده از قند در رژیم غذایی است
تمام کسانی که از ناراحتی مجاری ادراری رنج می برند باید مقدار زیادی آب بیاشامند. حتی اگر شما فکر می کنید به قدر کافی نوشیده اید باز هم بیاشامید. ده لیتر در روز تقریباً برای اغلب مردم کافی به نظر می رسد. از نوشیدن قهوه و چای سنگین خودداری کنید. سعی کنید به هیچ وجه الکل ننوشید. اگر مجبورید که از آن استفاده کنید حتما در ابتدا آن را رقیق کنید و بعد در یک مدت طولانی بنوشید، یا ابهای معدنی را جایگزین آن کنید و یا با آب خالص مخلوط کنید. تمام ایم مایعات باعث ادرار رقیق خواهد شد که بعداً روی شما مؤثر واقع می شود. اگر نیاز به تخلیه ادرار دارید تأخیر نیندازید و همیشه به طور کامل مثانه را تخلیه کنید، سعی کنید هنگامی که تصور می کنید ادرار تمام شده مقداری فشار وارد کنید تا تمامی آن تخلیه شود.
مجاری ادراری می تواند دارای علائم غذای آلرژی دار باشد. هر نوع غذای مضر ممکن را تشخیص دهید، با حمله های ناراحتی مجاری ادراری سوابق هر غذایی را که خورده اید در نظر بگیرید (به بخش 18-8 مراجعه کنید).
(ت) روابط جنسی
روابط جنسی اغلب یکی از ناراحتیهای مبتلایان مجاری ادراری است. برای بعضی از زنان، علائم، صرفاً بعد از فعالیت روابط جنسی شروع می شود، یا آنها ممکن است دنبال فعالیت روابط جنسی به طور غیرعادی و شدیدی باشند. زنان می توانند آسیبهای ناشی از آن را در بافتهای ظریف تا حد اطمینان با چرب کردن تقلیل دهند؛ در صورت لزوم در مورد مصرف ژله   تردید نداشته باشید (هیچ نوع کرم پوست یا وازلین استفاده نکنید). در موقعی که مثانه پر است نزدیکی نداشته باشید و همیشه بلافاصله بعد از ادرار کردن محل را از باکتریها تمیز کنید که ممکن است در موقع نزدیکی وارد مجاری ادرار شوند. بنابراین به طور کامل آن را با آب سرد بشوئید؛ یک قاشق غذاخوری نمک دریایی در آب حل کنید و به آرامی آن را تمیز کنید.
روابط جنسی یا ناراحتیهای مقاربتی می تواند همچنان به گونه ای با مجاری ادراری ارتباط داشته باشد. شکلهای مشابه دیگر مریضی می تواند مربوط به فعالیت جنسی باشد که می تواند به عنوان یک طریق غیرهوشیارانه درباره برخوردهای روابط جنسی پدیدار شود. علاوه بر این کبودی واژن اغلب در زمینه مجاری ادراری زنان بیشتر مربوط به این است که به طور کامل تحریک نشده باشند. این زمینه ممکن است به علت احساس یا روش روابط جنسی باشد. اگر به این مظنون هستید که ناراحتیهای مجاری ادراری شما مربوط به ارتباط جنسی است، یک مشاور به شما کمک می کند تا ناراحتی تان برطرف شود.
التهاب مثانه به طور خاص در کسانی که به طور مزمنی نگران هستند عمومیت دارد. درمان اساسی این نوع ناراحتیها را به خوبی برطرف می کند.
(ث) مسلط شدن به ناراحتیهای مجاری ادراری
به محض اینکه شما احساسی درباره انحصاری ترین علائم پیدا کردید، سریع عمل کنید و نوشیدن مایعات را شروع کنید. یک غاشق غذاخوری از بی کربنات را در 2 لیتر آب حل کنید و بدون هیچ تاخیری آن را بیاشامید؛ ادرار را به شکل قلیایی در می آورد و باکتری ها را از بین می برد. سپس یک فنجان قهوه سنگین بنوشید تا نیاز سریع به ادرار پیدا کنید. بار دیگر نیم ساعت بعد یک لیتر بیاشامید. این کار را در هر یک ساعت سه مرتبه تکرار کنید. با اجرای این کار از حمله ناشی از مجاری ادراری رهایی می یابید. بی کربنات را در دسترس قرار دهید البته اگر برای شما چنین حمله هایی وجود دارد. اگر فشار خون شما شروع به بالا رفتن کرد پتاسیم سیتریت را به جای بی کربنات استفاده کنید. بطری آب گرم را در زیر شکم با در بین کشاله رانها قرار دهید یا حمام گرم بگیرید (از صابون استفاده نکنید) این کار کمک خواهد کرد تا درد تسکین یابد.
در صورت لزوم، در موقع ناراحتی مقداری از اول ادرار را به عنوان نمونه برای آزمایش نزد پزشک ببرید. اگر علائمی در آن وجود داشت و مخصوصاً اگر شما احساس تب و درد در قسمت پائین پشت دارید یا اگر خون یا چرک در ادرار باشد، باید به پزشک مراجعه کنید؛ عفونت می تواند در کلیه شیوع پیدا کند و ممکن است به درمان با آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. در موقع مراجعه به پزشک نمونه ادرار را با خود ببرید.