female-doctor1
دوره دائمی هورمون های جنسی زنان در حالت دستگاه تولید مثل آنان –و در حقیقت بر تمام بدنشان- در طول سالهای بارداری اثر می گذارد. زنان از اغاز قاعدگی تا یائسگی، به طور ثابت مجبور به تکرار دوره ماهانه هستند که الگوی آن تنها به خاطر حاملگی، فشار شدید به هم خوردن سلامتی و مداخله مداوای پزشکی قطع خواهد شد. این یک دوره سختی است که بر اخلاق، احساس خوب زیستن، علاقه و حساسیت آنها نسبت به بیماری اثر می گذارد و همچنین در حقیقت، این دوره بر فعالیت و نحوه زندگی آنها تاثیر گذار است.
اختلاف چشمگیری میان دوره و اثرات آن از یک زن تا زن دیگر وجود دارد. زنان، به طور عمومی، از سن حدود 12 تا 50 سالگی به طور متناوب در هر 28 روز خون ریزی دارند. خون ریزی برای چند روز ادامه پیدا می کند. 12 تا 14 روز بعد از شروع هر پریود (دوره)، سطح سه هورمون جنسی عمده استروژن، لوتنیزینگ و هورمون محرک فولیکل به نقطه اوج می رسد و با تخمک گذاری افت می کند (فرآورده یک تخم میکروسکوپی). در این زمان ممکن است درد شکمی (معمولاً کوتاه و کاملاً سبک) به وجود آید، یک نوسان بالا از میل جنسی، یک وضعیت روحی کاملاً غیر قابل پیش بینی که با شدت بالایی همراه است. بعد از تخمک گذاری سطوحی از سایر هورمون ها، پروژسترون  افزایش می یابد، سپس در آخرین هفته یا در طی ماه، همین که دوباره پروژسترون افت می کند، بسیاری از زنان در این هنگام احساس تنش و سنگینی می کنند. خون ریزی وقتی که همه این هورمون ها در سطح پایینی هستند آغاز می شود.
آغاز خون ریزی قاعدگی در میان زنان اختلاف آشکاری را نشان می دهد او می تواند در صورت رهایی از تنش پیش از قاعدگی خوشبخت باشد یا به خاطر دردی که به طور منظم همراه آن است وحشت زده و مضطرب باشد؛ هر دو الگو عمومیت داشته، تعدادی از زنان هر دو را تجربه کرده اند. این دوره ممکن است همچنین خوش آیند یا رنجبار باشد و بعضی اوقات شاهدی برای عدم حاملگی است. پزشکان بسیاری (عمدتاً مردان) معتقدند که قاعدگی برای زنان از این نظر مهم است که تأییدی برای تأنیث آنان است، این یکی از دلایلی است که نشان می دهدف که آنها قرصهای پیش گیری را سه هفته از چهار هفته مصرف کنند تا افتی را در سطوح هورمونی ایجاد نماید و به طور ماهانه خون ریزی کنند. مهبل، فرج (نواحی اطراف داخل مهبل) و اندام های تولید مثل از قسمتهای ظریف بدن زنان هستند. پوششهای حساس و آسیب پذیر نسبت به عفونت و تعادل هورمونی زنان آماده دگرگونی است و گسترش دامنه مشکلات آنان بر تمام دستگاههای بدن تاثیر دارد. در حقیقت، بسیاری از زنان در زمان بارداری و تولد کودک با چنین مشکلاتی مخصوص زنانه، کم یا زیاد که مهمترین دلیل بیماری آنها مواجه بوده اند.
بیشتر مردم به واسطه شرمی که دارند، از بیان مشکلات جنسی خود اجتناب می کنند، در نتیجه یک جهل گسترده ای درباره اندامهای تولید مثل به وجود آمده است. این امر می تواند مجهولات زیادی را به دنبال داشته باشد، برای نمونه، درباره این که کدام مورد طبیعی و چه چیز غیر طبیعی است، فرصت به دست آگهی های تجاری افتاده تا آنگونه که مورد علاقه باشد یا از ترس ان را به بازی بگیرند و موضعات را بدتر از آن چیزی که هستند، جلوه دهند. میان آناتومی زن و مرد اختلاف کاملاً وسیعی وجود دارد. در بعضی لبه های داخلی واژن بیشتر به خارج توسعه یافته است، این کاملاً امری عادی است. همچنین بعضی از ترشحات واژن عادی است، آن بوی بی همتای شما را حمل می کند که برای جذب طبیعی مرد طراحی شده و آن واژن را روان می کند طوری که دردناک نباشد. بسیاری از زنان در اواسط ماه ترشح بیشتری تولید می کنند، حدوداً در اثنای دوره تخمک گذاری؛ در این زمان، تمایل محسوسی به تغییر در غلظت احساس می شود. این معقول است که دانشی درباره بو و کیفیتهای ترشح سالم و طبیعی به دست آوریم زیرا از آن پس شما قادر خواهید بود که بعضی از حالات را تشخیص دهید؛ بو، مقدار و دیگر مشخصه های ترشحی در صورتی که عفونتی وجود داشته باشد، تغییر خواهند کرد.