1st-Month-Pregnancy-Diet
با این رژیم غذایی می توانید املاح مورد نیاز بدنتان را برای بچه دارشدن به دست آورید و از لحاظ جسمی آمادگی مادرشدن داشته باشید

وقت صحبت از باردار شدن میشود این ضرب المثل که شما همان چیزی هستید که میخورید بیشتر به چشم می‌آید. هرچیزی که میخورید همه چیز از جمله خون و سلولها و هورمونهای شما را تحت تاثیر قرار میدهد. به گزارش انجمن بارداری آمریکا سه ماه در سال باید تغییرات اساسی در رژیم غذایی‌تان ایجاد کنید اما اگر تا به حال این را نمیدانستید نگران نباشد. حالا این مطلب به شما کمک میکند در صورتی که قصد بارداری دارید رژیم غذایی‌تان را اصلاح کنید.

اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های الکلی
مصرف نوشیدنی‌های الکلی در حین بارداری میتواند آسیب زیادی به جنین وارد کند. این به آن معناست که بین زمان تخمک گذاری و قاعدگی بعدی ممکن است فرد  باردار شده باشد و متوجه نشود. به همین دلیل توصیه میشود در زنانی که قصد بارداری دارند به هیچ عنوان این نوشیدنی‌های مصرف نشود.

کافئین را محدود کنید
با اینکه تحقیقات درباره تاثیر کافئین بر قدرت باروری متناقض است بیشتر متخصصان توصیه میکنند مصرف کافئین کمتر از ۳۰۰ میلی گرم در روز یا حدود ۲ لیوان باشد تا آسیبی در تصمیم به بارداری ایجاد نکند. اما اگر مشکل بارداری دارید یا میخواهید لقاح خارج رحمی انجام دهید باید کلا مصرف کافئین را قطع کنید. انجمن بارداری آمریکا میگوید کافئین میتواند توانایی بدن برای جذب آهن و کلسیم را با مشکل مواجه کند. هرچند قطع کامل و یک دفعه کافئین میتواند ایجاد سردرد کند و بنابراین در صورتی که قصد بارداری دارید این کار را به تدریج انجام دهید. هر روز مقدار بیشتری نوشیدنی غیر کافئینی به فنجان‌تان اضافه کنید  هنگام مصرف کافئین میتوانید از شیر یا شربت به جای قهوه استفاده کنید که اتفاقا در کلسیم بدن هم موثر است.

درباره کربوهیدارتهای تصفیه شده تجدیدنظر کنید
بسیاری از کربوهیدراتهای تصفیه شده مانند نان سفید، ماکارونی و برنج سفید به طور مستقم بر بارداری شما اثر نمیگذارند اما میتوانند تغییراتی در بدن شما ایجاد کنند. اگر قصد بارداری دارید باید از مواد مغذی و غلات سبوس دار استفاده کنید. اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید که شایع‌ترین علت ناباروری در زنان است باید غلات سبوس دار بیشتری مصرف کنید. زنانی که با وجود این بیماری از کربوهیدراتهای تصفیه شده استفاده میکنند دچار تخمک گذاری نامنظم میشوند.

سبزی‌های زرد و قرمز بخورید
میوه‌ها و ویتامینها از ایجاد رادیکالهای آزاد پیشگیری میکنند و دریافت مواد مغذی از میوه‌‌ها و سبزی‌هایی مانند زغال اخته، فلفل قرمز و کلم پیچ میتواند بسیار موثر باشد بنابراین بهتر است حدود ۲ فنجان در روز میوه و یک و نیم تا دو فنجان سبزی روزانه میل کنید.

آهن برسانید
ذخایر آهن بدن خود را باید زیاد کنید.  خونریزی ماهانه باعث فقر آهن میشود. وقتی ذخایر  آهن بدن کم باشد ممکن است باعث کم خونی بعد از زایمان شود. برای جلوگیری از این موضوع باید گوشت قرمز بخورید و در صورتی که گیاهخوار هستید مولتی ویتامینهای حاوی آهن استفاده کنید و هر بار برای کم خونی آزمایش دهید.

آقایان مولتی ویتامین بخورند
هنگامی که صحبت از قصد بارداری است مردان نیز باید به رژیم غذایی‌شان توجه کنند و به همین منظور توصیه میشود آقایان روزانه یک مولتی ویتامین حاوی روی و سلنیوم به مدت حداقل سه ماه قبل از بارداری استفاده کنند. مطالعات نشان داده است این مواد معدنی به رشد سالم اسپرم کمک میکند. علت این که سه ماه قبل باید این مکمل را مصرف کنید این است که طول عمر اسپرم ۹۰ روز است و به همین دلیل برای آماده سازی ژنتیک در این مورد موثر است.