looking-at-urine
آیا می دانستید رنگ ادرار شما در تعیین سلامتی تان نقش دارد؟

بسیاری از ما به میزان و تعداد تکرار ادرار توجه نمی‌کنیم در حالیکه، این مسئله، اطلاعات مفید بسیاری درباره سلامتی و یا مشکلات و بیماری‌ها نشان می‌دهد.
در اینجا به بررسی 6 نشانه‌ای‌که ادرار درباره سلامتی نشان می‌دهد بررسی کنیم.
نشانه‌هایی از کم آبی
در صورتی نشانه‌هایی از بیماری در افراد وجود نداشته باشد، رنگ ادرار کم‌رنگ خواهد بود. چنانچه رنگ ادرار زرد پررنگ باشد علائمی از بی‌آبی بدن را نشان خواهد داد. هنگامی که افراد آب کافی مصرف نمی‌کنند بدن دچار این عارضه خواهد شد که موجب عدم عملکرد مناسب ارگان‌های بدن است.
گفتنی است رفع عارضه به راحتی با مصرف مایعات بیشتر رفع می شود.
تشخیص سرطان سینه
برخی از فرآیندهای متابولیسمی هستند که از طریق ادرار دفع می‌شوند و در افراد مبتلا به سرطان سینه این دفع بیشتر از حالت طبیعی خواهد بود محققان دانشگاه Missouri روش‌های غربالگری جدیدی یافته‌اند که به تشخیص و تعیین سرطان سینه می‌پردازد این روش از ماموگرافی سریعتر عمل خواهد کرد و محققان امیددارند به کمک این روش انواع دیگری از سرطان‌ها را هم تشخیص دهند .
به گزارش CNN ، انجام تست‌های بارداری به وسیله هورمون‌‌BETA-HCG آشکار می‌شود. شواهد نشان می‌دهد غربالگری در جمعیت های مردان در آزمایشات HCG (که به کمک آزمایش های خون و ادرار) به شناسایی سرطان‌های مردانه کمک می‌کند که می تواند در کاهش نرخ مرگ و میر هم تاثیر بسزایی داشته باشد.
تشخیص دیابت
افراد مبتلا به دیابت،‌سطح قند خون بالایی دارند که این امر می تواند برای کلیه‌ها در دفع مشکل ساز باشد و این قند مازاد از طریق ادرار دفع می شود که این مسئله با توجه به واکنش‌هایی که در بدن ایجاد می‌کند در فرد تشنگی ایجاد می‌کند این نشانه وجود قند در ادرار که موسوم به دیابت شیرین است گاهی در دوران بارداری هم رخ می دهد که در هر دو صورت نباید این نشانه‌ها را نادیده گرفت.
عفونت مجاری ادراری(UTI)
عفونتی است که در هر قسمتی از دستگاه مجاری ادراری اتفاق می‌افتد از نشانه‌های این عفونت درد هنگام دفع، تغییر رنگ ادرار به قرمز و صورتی و بوی تند ادرار است استفاده از آنتی بیوتیک‌ها، متداول ترین روش‌ درمانی در این عارضه است به گونه‌ای که نشانه‌های آن طی چند روز  از بین می رود.
علائمی از خون لختگی
محققان اخیرا روی نشانه‌های خون لختگی که در ادرار آزمایشاتی را روی گونه‌های حیوانی انجام داده‌اند و امیدوارند این تشخیص‌ها راهی موثر و سریع برای درمان افراد خواهد بود .