tooth-enamel-1

با مصرف زیاد وعده سحری دندان هایتان را مستعد پوسیدگی و خرابی می کنید پس اگر دندان های سالمی می خواهید بهتر است رعایت کنید

منطقه‌ی کویر، دکتر «حمیدرضا پوراسلامی» با اعلام این خبر گفت: عمده‌ترین مشکل مردم در رابطه با دهان و دندان‌ها، پوسیدگی دندان‌هاست که این پوسیدگی تحت‌تأثیر رژیم غذایی و نوع مواد غذایی مصرفی است به این معنی افرادی که در طول سال رژیم غذایی سرشار از مواد شیرین و کربوهیدرات مصرف می‌کنند و کمتر مسواک می‌زنند دچار پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

وی اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان به‌علت کاهش وعده‌های غذایی و مصرف نکردن غذا در طول روز، ترشح بزاق کم و دهان خشک می‌شود، بنابراین اگر باقی‌مانده‌های غذایی به‌ویژه باقی‌مانده‌ی مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند برنج، نان، بیسکویت، کیک و زولبیا و بامیه بین دندان‌ها یا اطراف آنها باقی بماند، سبب پوسیدگی بیشتر دندان‌ها می‌شود.

این دندان پزشک در مورد اقدامات موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان گفت: در جهت حفظ سلامت دندان‌ها، باید پس از صرف سحری و پیش از اذان حداقل به مدت 2 دقیقه دندان‌ها را با خمیردندان‌ حاوی فلوراید مسواک کرد.

وی با بیان این‌که پس از مسواک نیز به مدت یک دقیقه باید از نخ دندان استفاده کرد، تصریح کرد: هم‌چنین در طول روز تا زمان افطار نیز حداقل یک‌بار دندان‌ها با مسواک و بدون خمیردندان تمیز شوند که علاوه‌بر تمیزی دندان‌ها باعث برطرف کردن و یا حداقل کاهش بوی نامطبوع دهان ناشی از عدم ترشح بزاق و خشک بودن دهان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: می‌توانند حداقل در طول روز 2 یا 3 بار آب در درون دهان گردانده و بیرون ریخته شود که این کار سبب تمیزکردن نسبی دهان از باقی‌مانده مواد غذایی می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان یادآور شد: طبق حکم مراجع، مسواک کردن دندان‌ها با خمیر دندان در حالت روزه اشکال ندارد، مشروط بر این‌که روزه‌دار از فرو دادن آب دهان پرهیز کند.

(ایسنا)