index.jpg47578
ماه رمضان فرصت خوبی برای ترک سیگار و رهایی از مصرف آن است بهتر است امتحان کنید مطمئن باشید نتیجه میگیرید.

 با غباری که هوای محیط را گرفته است و آن‌قدر زیاد است که چشم‌ها دیگر خوب نمی‌بیند. غباری که نه بوی خوش دارد و نه فایده‌ای که دلخوش به وجودش باشیم. شی‌ حدوداً ده سانتی‌متری که بلای جان می‌شود و آن‌قدر وابسته‌ات می‌کند که انگار سال‌های سال او را می‌شناسی، منظورم سیگار است و دردسرهایش، دردسرهایی که انگار در ماه مبارک رمضان هم تمامی ندارد و گرفتارت می‌کند. شاید تا جایی که به ترک روزه هم فکر کنی. البته عادتی است که اینبار ترکش موجب سلامتی است.
مدیریت ترک سیگار در ماه مبارک رمضان
سعید صفاتیان رئیس کارگروه کاهش تقاضای مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص مدیریت مصرف سیگار در ماه مبارک رمضان می‌گوید: دغدغه بزرگ افراد سیگاری با شروع ماه مبارک رمضان، مدیریت مصرف سیگار است، چرا که ترک آن در طی 17 ساعت بسیار دشوار است بهترین شیوه‌ای که توصیه می‌شود این است که افراد حداقل از یک ماه قبل از شروع ماه مبارک رمضان، میزان مصرف سیگار خود را به تدریج کاهش دهند. به عنوان مثال اگر شخصی در طول یک روز عادی، 15 عدد سیگار می‌کشد می‌توان قبل از شروع ماه مبارک رمضان، ابتدا به 13 نخ، سپس به 10 نخ و همینطور تعداد نخ‌های آن را به تدریج کاهش دهد. ناگفته نماند که ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوبی برای ترک سیگار است. در واقع فرد مجبور می‌شود طی ساعت مشخص سیگار نکشد. که این خود موجب کم‌ شدن سیگار می‌شود.
کاهش خطر بروز حملات قلبی با ترک سیگار
طبق تحقیقات انجام شده خطر بروز حملات قلبی ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی به دنبال ترک کردن سیگار و در 24 ساعت نخست بعد از کشیدن آخرین سیگار، کاهش می‌یابد. هر پکی که به سیگار زده می‌شود بلافاصله آسیب‌های جبران ناپذیری به بار می‌آورد.
راه‌های مختلف برای ترک مصرف سیگار
صفاتیان با اشاره به اینکه راه‌های مختلفی برای مقابله با مصرف سیگار است، اظهار داشت: اشخاص برای کم شدن تمایل خود به سیگار ممکن است راه‌های متفاوتی را تجربه کنند،‌ به عنوان مثال، می‌توانند صبح چند عدد پشت سر هم سیگار بکشند تا به نوعی از مصرف دوباره‌ی آن منصرف شوند و یا اینکه برخی‌ها از چسب‌هایی استفاده می‌کنند که به بازو می‌چسبد و نیکوتین را به طریقی دیگر به بدن می‌رساند ناگفته نماند که باید در مورد این روش استثنا صورت بگیرد و از نظر شرعی و دینی حتماً بررسی گردد.
وی تصریح کرد: دیده می‌شود که برخی از افراد متأسفانه در طول روز به دلیل تقاضای زیاد بدن، مجبور می‌شوند روزه خود را بشکنند. این عمل تنها دلیلی است که افراد سیگاری از لحاظ روحی و روانی به سیگار وابسته می‌شوند. اما در روزهای عادی سال توصیه می‌شود که افراد هر زمانی که وسوسه مصرف سیگار به سراغشان آمد آب سرد بنوشند و یا از تنقلات استفاده کنند.
همچنین می‌توانند در محیط قرار بگیرند که افراد سیگاری در آن‌جا نیستند. در ماه مبارک رمضان هم می‌توانند کمتر در یک فضای خصوصی قرار بگیرند و بیشتر در جمع خود را قرار دهند تا مجبور شوند که سیگار نکشند.
گزارش از زهرا غلامی‌نژاد