11941146_BG1

صحیح مسواک زدن مهم نیست ،مهم اهمیت دادن آنان به مسواک کردن دندان ها و نظافت آنان است، به مرور زمان اصولی مسواک کردن را می آموزند.

بچه‌ها واقعا لزوم مسواک زدن را نمی‌دانند و شاید به همین دلیل باشد که پدر و مادر با هم دست به کار میشوند و یکی دهان کودک را باز میکن و دیگری مشغول مسواک زدن دندانهایش میشود. این در حالی است که مسواک زدن باید تبدیل به یک کار شخصی و لذتبخش برای کودک بدل شود. شاید ندانید که مسواک زدن روشهای مختلفی دارد و الگوی حرکت دادن مسواک هنگام مسواک زدن در کودکان اهمیت زیادی دارد.

سخت نگیرید
اولین و مهم‌ترین قدم در هیجان انگیز کردن فرایند مسواک زدن میتواند مهم باشد این است که از اول تلاش نکنید روش ۱۰۰ درصدی مسواک زدن درست را به او بیاموزید. در این حالت او این کار را سخت تصور خواهد کرد و دنبال راهی برای انجام ندادن آن میگردد.

عجله نکنید
همه چیز را آهسته پیش ببرید. لازم نیست برای این کار عجله به خرج دهید. بدون شک بچه‌ها برای تطبیق دادن خودشان با این کار به زمان نیاز دارند. یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید تا او عادت کند حرف زدن درباره روش مسواک زدن، هنگام انجام این کار است: « حالا راست، حالا چپ، حالا بالا، حالا پایین»

تعداد بدهید
وقتی که کودک بداند چند بار باید مسواک را به چپ و راست ببرد راحت تر این کار را انجام میدهد. او به این ترتیب حتی میداند چه زمان باید برود سراغ فک بالا و پایین و راست و چپ. حواستان باشد که این کار را باید برای کودک راحتتر و ساده‌تر کنید و پله پله جلو بروید.

میتواند افقی مسواک بزند
در میان روشهای  زیادی که برای مسواک زدن وجود دارد روش افقی یکی از راحت‌ترین و شایع‌ترین روشهای مسواک زدن کودکان است. این روش برای بچه‌های مناسب است که دندان شیری دارند و زمانی که دهان کودک مخلوطی از دندانهای شیری و دائمی است این روش به هیچ عنوان مناسب نیست.

مسئله را کشف کنید
اگر میبینید کودک تمایلی به مسواک زدن ندارد باید علت را کشف کنید. شاید مسواک یا خمیر دندانی که استفاده میکنید مناسب نیست. حتما میدانیدکه خمیردندانی که برای کودکان  استفاده میشود حاوی فلوراید کمتری نسبت به بزرگسالان است و بنابراین حتما باید از خمیر دندانهای مخصوص بچه‌ها برایشان استفاده شود. در مورد مسواک هم حتما دقت کنید که موهای مسواک نرم باشد تا لثه‌های کودک را آزار ندهد. شاید حتی لازم باشد از مسواک برقی برای علاقه‌مند کردن کودک به این کار استفاده کنید.

بازی کنید
بچه‌ها عاشق بازیکردن هستند و این به خلاقیت شما بستگی دارد که چطور میخواهید با کودک هنگام مسواک زدن بازی کنید تا او از این کار شانه خالی نکند. مثلا به او بگویید او برای شما مسواک بزند و شما برای او. یا مسابقه سرعتی برای مسواک زدن با او بگذارید و کاری کنید برنده شود. حتی میتوانید هنگام انجام این کار با او آواز بخوانید و صداهای عجیب در حالی که مسواک در دهانتان است، درآورید.