office-work

 

آیا کسی درباره خودتان یا یکی از نزدیکانتان چیزی گفته و شما آن را دوست نداشته اید؟ آیا رئیستان بدون اینکه خطایی از شما سر زده باشد، در برابر کل تیم کاریتان تحقیر کرده؟ احساس می کنید از طرف اعضای خانواده به طور ناعادلانه ای با شما رفتار می شود؟ در این شرایط خیلی از افراد قهر کرده و عصبانی یا ناراحت می شوند، اما کسانی هم هستند که به سادگی شانه بالا انداخته، از این تجربیات درس گرفته ، بیش از حد به این شرایط فکر نکرده و به راه خودشان ادامه می دهند.

 

در این مطلب به مواردی اشاره می کنیم که شما با استفاده از آنها می توانید انعطاف پذیرتر و از نظر روحی و فکری قوی تر باشید:

-به خاطر داشته باشید که خودتان مسئول احساسی که دارید هستید، یعنی هیچکس نمی تواند در شما احساس بدی ایجاد کند مگر اینکه خودتان بخواهید. به منفی نگری اجازه ندهید تا در قلب و فکر شما باقی بماند. به جای این کار فراموشش کنید. شاید گفتن این حرف راحت تر از انجامش باشد، اما عمل به آن غیر ممکن هم نیست!

-اگر وارد یک بحث می شوید، یادتان باشد که تحقیر کردن دیگری باعث نمی شود احساس بهتری پیدا کنید. هر کسی نقطه نظر خاص خود و حق ابراز آن را دارد. شخصی که از نظر احساسی و فکری قوی است، با آرامش نظر دیگری را قبول کرده و او را مجبور به قبول نظر خودش نمی کند.

-یک شکست عاطفی بزرگ را تجربه کرده اید و از آن رنج می برید؟ اگر جوابتان مثبت است، اشکالی ندارد که کمی زمان به خودتان بدهید تا غمیگن باشید، اما اجازه ندهید این غم کل زندگیتان را مختل کند. یاد بگیرید که دوره ای از زندگیتان گذشته و حالا زمان رها کردن آن است.به این ترتیب احساس آرامش خواهید کرد.

-انتقاد غیرمنطقی و غیرواقعی به معنی صدمه دیدن است. اما خیلی مهم است که بدانید نظر دیگران اصلیت و هویت شما را شکل نمی دهد. پس روزها به این مسئله فکر نکنید و با خود نگویید که چرا آن شخص درباره من این نقد را مطرح کرد! اینگونه به هیچ نتیجه آرامش بخشی نمی رسید.

-وقتی درباره قوی بودن صحبت می کنیم، به این معنی نیست که احساساتتان را از بین ببرید! فقط کافیست به احساسات اجازه ندهید رفتارتان را کنترل کنند. کافیست افکاری واقع بینانه داشته باشید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه و ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.