smoking-women-cancer

 

طبق نتایج یک تحقیق جدید، سیگار کشیدن ممکن است خطر مرگ زودرس ناشی از سرطان سینه را در زنان (قبل از یائسگی) افزایش دهد.

یوکو مینامی می گوید: به طور کلی، انجام این تحقیق کار خیلی مهمی در ارائه مشاوره به بیماران است، به این معنی که سیگار کشیدن چگونه ممکن است در افزایش میزان ابتلا به سرطان سینه تاثیر گذار باشد.

 

این تحقیق 848 شرکت کننده داشت که در بیمارستانی در ژاپن از سال 1997 تا 2007 بستری بودند. با استفاده از پرسشنامه های خودایفا (self-administered questionnaire) وضعیت فعال یا غیرفعال سیگار کشیدن این افراد ارزیابی شده رود.

وضعیت این بیماران تا 31 دسامبر سال 2010 دنبال شده بود.

محققان متوجه شدند که زنانی (قبل از یائسگی) که برای بیشتر از 21.5 سال سیگار کشیده بودند، 3.1 برابر بیشتر احتمال داشت به هر علتی فوت کنند و 3.4 برابر هم بیشتر احتمال داشت به دلیل ابتلا به سرطان سینه فوت کنند.

البته این ارتباط در میان زنان یائسه مشاهده نشد.

این تحقیق می گوید: افزایش خطر مشاهده شده در زنان (قبل از یائسگی) به خصوص مربوط به زنانی بود که ژن سرطانی آنها هم از گیرنده های استروژن و هم از گیرنده های پروژسترون دریافت شده بود.

مینامی می گوید: امیدوارم این مقاله به کاهش تعداد بیماران مبتلا به سرطان که همچنان به سیگار کشیدن ادامه می دهند، کمک کند.

نتایج این تحقیق در مجله the journal Cancer Science منتشر شده است.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه و ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.