ears

چرا گوش دچار خارش می شود؟ مهمترین علل  و عوامل ایجاد کننده خارش گوش کدامند

خارش گوش مشکلی است که ممکن است به تدریج بیشتر شده و شخص مبتلا را کلافه کرده و یا درد و ترشحات ناشی از آن قدرت تمرکز فکر را از فرد گرفته تا حدی که از پرداختن به انجام کارهای روزمره باز بماند. این مشکل می‌تواند منشأهای مختلفی داشته باشد، مبتلا شدن بر اثر شنا در دریا و یا استخرهای آلوده یک دلیل آن است ولی در برخی افراد هم این اختلال به‌صورت مزمن وجود دارد و ممکن است حتی پس از درمان هم هر از گاهی دوباره فرد را درگیر کند.
دکترمحمدحسن‌عامری، متخصص گوش و حلق و بینی در زمینه عارضه خارش گوش می‌گوید: «خارش گوش در موارد پیشرفته می تواند فرد را دچار مشکلات عصبی و کلافگی مفرط کند. این عارضه در برخی مواقع می‌تواند بر اثر آلرژی و یا یک نوع عفونت قارچی به وجود آید ولی در بسیاری مواقع درماتیت یا التهاب مزمن پوست کانال گوش که در اصطلاح معروف به اگزما است، عامل آن می‌باشد.»
به گفته او، نوعی از خارش گوش درماتیت سبورئیک است که در این نوع، پوست کانال گوش دقیقاً شبیه به شوره‌های پوست سر است، در این مورد کانال گوش حالت پوسته پوسته شده و خشک و ملتهب می‌شود.
گفتنی است مصرف برخی مواد غذایی می‌تواند شدت این عارضه را افزایش دهد، به عنوان مثال مواد غذایی چرب و غذاهایی که کربوهیدرات بالا دارند مانند، قند، نشاسته و شکلات احتمال دارد که علائم این بیماری را شدت بخشند. برای درمان عارضه خارش گوش مصرف قطره‌ها و پمادهایی که کورتون دارند، توصیه می‌شوند و فقط از این داروها باید زمانی که خارش وجود دارد، استفاده شود.

پیشگیری از عارضه خارش گوش
این متخصص گوش و حلق و بینی با تأکید بر اینکه گوشی که خشک است بعید است که دچار عفونت شدید شود توصیه می‌کند: «سعی کنید که گوشتان همیشه خشک باشد و حتی در زمان شنا کردن از مسدود‌کننده‌های گوش یا همان گوش‌گیر استفاده کنید، بعد از شنا یا حمام کردن، باید لاله گوش خود را با حوله یا سشوار خشک کنید و از دست‌زدن به‌صورت دستکاری و یا فروکردن اجسام مختلف مانند چوب کبریت و یا گوش پاک‌کن به داخل کانال گوش خودداری کنید.
چنانچه جرم گوش شما به میزان بالایی تولید می‌شود و یا در منطقه سوراخ گوشتان پوسته ریزی می‌شود و خارش هم دارید بهتر است که در فاصله‌های زمانی مشخصی به متخصص گوش و حلق وبینی مراجعه کنید.»
دکتر عامری در خاتمه استفاده از گوش پاک‌کن را برای تمیز کردن گوش، توصیه نکرده و می‌افزاید: «برای استفاده از گوش پاک کن ممکن است قصدتان این باشد که قسمت‌های ابتدایی کانال گوش خود را تمیز کنید ولی قطعاً با این کار باعث فشرده کردن و به عقب راندن جرم به قسمت‌های داخلی‌تر کانال گوش خواهید شد.
البته باید متذکر شد که استفاده از گوش پاک کن به پوست ظریف کانال گوش آسیب وارد می‌کند وهمین عمل باعث می‌شود که میکروب‌ها بتوانند از سد پوستی رد شده و خود را به لایه‌های زیرین رسانده و در نهایت باعث عفونت گوش خارجی شوند.

روزنامه ایران