open-uri20121020-17349-1cbmrx4ترامادول دارویست که متاسفانه مصرف آن در بین جوانان کشورمان طرفداران زیادی پیدا کرده است بر آن شدیم تا بیشتر از قبل راجع به مضرات آن توضیح دهیم

رواج استفاده از قرص‌های دارای مواد نیروزا، کافئین،‌ آمفتامین و حتی مرفین حتی از مرز هشدار هم در برخی گروه‌های سنی گذشته است. این روزها می‌توان با تاملی بر تردد افراد در محل‌های عرضه داروهای مخدر و ممنوعه، در تمام شهرهای بزرگ مانند شیراز، شمار روز افزون گروه‌های مختلف سنی و جنسی را دید و رصد کرد.

این واقعیت که آمار مصرف کنندگان قرص‌های مخدر افزایش یافته و دامنه استفاده از این مواد به ورزشکاران، دانشجویان و گروه‌هایی که حتی سابقه مصرف سیگار را هم ندارند کشیده شده است، حقیقت تلخ و عذاب‌آوری است.

ترامادول، یکی از این قرص‌ها است که شاید بیشترین تعداد طرفدار را داشته باشد، قرصی به‌شدت اعتیادآور که همه به‌لحاظ جسمی و هم در بعد روانی، فرد را به خود وابسته می‌کند، قرصی با عوارضی بسیار بسیار خطرناک و کشنده.

دکتر مصطفی قائمی نیا، مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص افزایش مصرف ترامادول در بین نوجوانان و جوانان شیرازی گفت: این رشد آماری 2 دلیل بسیار مهم دارد که اولین مشکل، وجود این دارو در بازار قاچاق است.

وی افزود: با توجه به فشار و تاکیدی که توسط سازمان غذا و دارو اعمال شده است داروخانه‌ها اجازه ندارند بدون نسخه، ترامادول را در اختیار افراد قرار دهند ولی در بازار و به شکل قاچاق به راحتی و با قیمت‌های غیرواقعی، این دارو در دسترس افراد قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه ترامادول از جمله قرص‌های اعتیادآور به‌شمار می‌رود، گفت: هر کس بگوید به ترامادول اعتیاد پیدا نمی‌کند، در اشتباه محض قرار دارد، چون ترامادول شکل دارویی دارد و افراد تصور می‌کنند که استفاده از آن مانند داروهای دیگر است، به صورت دلخواه از آن استفاده می‌کنند و پس از مدتی به آن معتاد می‌شوند.

قائمی‌نیا ادامه داد: مصرف ترامادول بیشتر در بین ورزشکارانی رواج دارد که ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند و با مشکلات عضلانی مواجه می‌شوند، البته استفاده از این دارو بیشتر به‌دلیل خاصیت ضد درد آن است. استفاده‌کنندگان در ابتدا به دنبال این هستند که راه آسانی برای رفع مشکلات ورزشی خود پیدا کنند، بنابراین مصرف دارو، از جمله ترامادول را می‌پذیرند.

مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: پس از اینکه استفاده از این دارو به صورت یک عادت درآمد، عوارض خود را نشان می‌دهد و فرد به مرور زمان دیگر نمی‌تواند بدون استفاده از آن به‌کارهای روزمره رسیدگی کند.

او گفت: متاسفانه به دلیل اینکه این دارو به صورت قاچاق تهیه و مصرف می‌شود هیچ آماری دقیقی از میزان مصرف آن در کشور وجود ندارد و تنها به صورت مشاهده‌ای می‌توان گفت که مصرف آن افزایش یافته است. البته با توجه به آماری که وجود دارد بین داروهای ضد درد بیشترین مسمومیت مربوط به ترامادول است و همین موضوع می‌تواند نشان دهنده مصرف بالا و همچنین نامناسب این دارو باشد.

قائمی‌نیا معتقد است: تنها کسانی که می‌توانند جلوی قاچاق این دارو را بگیرند، مصرف کنندگان هستند و تا زمانی که مشتری برای اجناس قاچاق وجود داشته باشد این روند ادامه دارد. هیچ دولتی در هیچ جای جهان نمی‌تواند بدون کمک مردم جلوی ورود داروهای قاچاق را بگیرد.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکلی که در حوزه ترامادول وجود دارد مربوط به قیمت آن است، گفت: این قرص به صورت بسته‌های 10 تایی با قیمت 1000 و یا 1500 تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که با توجه به قیمت بسیار پایین آن، شرایط برای استفاده بیشتر فراهم می‌شود.

قائمی‌نیا افزود: به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده مصرف این دارو توسط فرزندانشان با شماره 1490 تماس بگیرند و مشکل خود را مطرح کنند تا بتوانیم به آنها کمک کنیم و جلوی پیشرفت مصرف را بگیریم.

منیژه اصغری، یک روانشناس درباره دلایل گرایش جوانان به این ماده مخدر گفت: بسیاری از جوانان به دنبال یافتن راهی برای فرار از دردها و مشکلات هستند بنابراین تلاش می‌کنند ساده‌ترین راه را انتخاب کنند. ترامادول نیز در دسترس‌تر بوده و مصرف آن آسان است. یک مشکل بزرگ در این زمینه وجود دارد که افراد فکر می‌کنند ترامادول نیز مانند استامینوفن است و به هر میزان که خواستند، می‌توانند مصرف کنند بدون اینکه مشکلی برای آنها ایجاد شود.

وی گفت: شکل دارویی این ماده موجب چنین اشتباهی می‌شود و تصور می‌کنند ماده مخدر حتما کشیدنی است و چیزی که به این راحتی قابل استفاده باشد مخدر نبوده و موجب اعتیاد نمی‌شود. ترامادول از مخدرهای سبک است و طبق تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده از هر 7 نفری که این دارو را مصرف می‌کنند، یک نفر به آن معتاد خواهد شد.

این روانشناس اضافه کرد: مصرف این مخدر مانند تریاک و دیگر مواد مخدر، زیان‌آور نیست ولی همین میزان هم می‌تواند خطرناک باشد. باید خانواده‌ها ارتباط خود را با جوانان قوی‌تر و در همه موارد مانند یک دوست رفتار کنند تا در چنین مواقعی از مشکلات و عواقب بسیار خطرناک مصرف چنین داروهایی پیشگیری شود.