child-smelling-flower  

می توان با تسست بویایی اطفال ابتلای آن ها به اختلال اوتیسم را تشخیص داد،دانشمندان به تازگی از میزان بویایی اطفال موفق به تشخیص به موقع این بیماری شده اند.

پزشکان با روش جدید می‌توانند کودک مبتلا به اوتیسم را با دقت بالا و در مدت زمان کمتر از 10 دقیقه و با استفاده از روشی کاملا غیر گفتاری و بدون نیاز به انجام چند مرحله آزمایش شناسایی کنند.

در این بررسی از 36 کودک از جمله 18 کودک مبتلا به اوتیسم درخواست شد تا هنگام استشمام بوی مطبوع و نامطبوع تنفس کنند تا واکنش‌های بویایی آنان اندازه گیری شود و مشاهده شد کودکانی که در طیف مبتلایان به اوتیسم نبودند در مدت 305 میلی ثانیه پس از قرار گرفتن در معرض بو واکنش بویایی خود را تنظیم کردند هر چند این وضعیت در کودکان اوتیسمی مشاهده نشد. تفاوت موجود در واکنش‌ بویایی به متخصصان اجازه داد تا با دقت 81 درصدی تعیین کنند کدام یک از کودکان به این بیماری مبتلا هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، پزشکان این مطالعه امیدوارند یافته‌های بدست آمده اساسی برای تولید وسیله‌ای تشخیصی باشد که بتوان از آن در سنین پایین و حتی زمانیکه کودک تنها چند ماه دارد، استفاده کرد.

گفتنی است، تشخیص به موقع اوتیسم شرایط را برای مداخله موثر و جلوگیری از پیشرفت آن فراهم می‌سازد.

(ایسنا)،