An ash tray with cigarette butts is pictured in Hinzenbach, in the Austrian province of Upper Austria, February 5, 2012. REUTERS/Lisi Niesner

مهمترین عوارض سیگارکشیدن که زودتر از بقیه تاثیر خود را برفرد سیگاری نشان می دهد با هم مرور می کنیم.

رضا اسدی با بیان اینکه سرطان ریه یا بیماری‌های قلبی تنها پیامدهای استعمال دخانیات نیست، اظهار کرد: از دست دادن موها، ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آب مروارید، چین و چروک یا سرطان پوست، مشکلات شنوایی، فساد دندان‌ها، پوکی استخوان، زخم معده و تغییر رنگ انگشتان برخی دیگر از عوارض مصرف دخانیات به شمار می‌روند.

اسدی با بیان اینکه نیکوتین موجود در قلیان 10 برابر بیشتر از هرویین اعتیادآور است، خاطرنشان کرد: طی یکبار مصرف قلیان، مقادیر زیادی منواکسید کربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطان‌زا حاصل از احتراق ذغال و مواد ایجاد کننده حرارت و توتون استنشاق می‎‌شود.

وی افزود: این ترکیبات در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات سوء آن نیز برای مصرف کننده و همچنین افراد در معرض دود تحمیلی، شدیدتر است.

این کارشناس ضمن تاکید بر اینکه برونشیت و سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های حاد تنفسی ناشی از مصرف دخانیات است، گفت: استفاده مشترک از قسمت دهانی قلیان، عاملی در انتقال بیماری‌های واگیردار همچون سل و هپاتیت در بین مصرف‌کنندگان است.

اسدی ادامه داد: بوی مطبوع و طعم شیرین توتون‌های قلیان باعث شده برخی مردم بویژه جوانان و نوجوانان بدون توجه به اثرات سوء آن، به مصرف قلیان روی آورند.

وی با اشاره به اینکه هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده مصرف معادل 80 تا 100 نخ سیگار دود دریافت می‌کند، خاطرنشان کرد: 45 دقیقه پس از مصرف قلیان، مونو اکسید کربن موجود در خون دو برابر و نیکوتین آن نیز سه برابر زمانی می‌شود که فرد سیگار می‌کشد.

به گفته این کارشناس، تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان به طور معمول از بی‌کیفیت‌ترین و نامرغوب‌ترین انواع موجود و در واقع خطرناک‌ترین آن‌ها است. اسانس‌ها و مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای میوه‌ای نیز حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.

کارشناس مسئول واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان آبیک هشدار داد که فرزندان افراد مصرف کننده قلیان و سیگار در مهارت‌هایی مانند خواندن مطالب و ریاضیات، سه تا پنج ماه عقب‌تر از همسالان خود هستند.

به گفته وی، زمانی که کودک، هوای آلوده به دود سیگار یا قلیان را استنشاق می‌کند، به همان اندازه که اطرافیانش سیگار یا قلیان مصرف می‌کنند، در معرض خطرات ناشی از مصرف آنها قرار می‌گیرد.

اسدی اضافه کرد: خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی در کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، بیشتر است و این موضوع در مورد لوزه‌ها نیز صدق می‌کند؛ چون باعث تورم لوزه‌ها و التهاب حلق می‌شود.

(ایسنا)