images.jpg4587678اگر برای تابستان فرزندتان برنامه ای ندارید پیشنهاد می کنیم توصیه های ما را مطالعه کنید و سپس در این زمینه تصمیم بگیرید!

 یک متخصص پزشکی‌ورزشی گفت: «با شروع فصل تابستان یکی از برنامه‌ریزی‌های والدین برای پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان ثبت‌نام آنها در باشگاه‌ها و مدارس ورزشی است که در این خصوص باید به وضعیت جسمی و روحی روانی و علاقه کودک توجه خاصی شود.»

دکتر احمد باقری‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه در این‌باره گفت: «والدین باید با توجه به سن کودک و علاقه او نسبت به ثبت‌نام او در کلاس‌های ورزشی اقدام کنند. در ضمن با در نظرگرفتن برخی مسائل در این زمینه از بروز برخی آسیب‌ها و عوارض که ممکن است برای کودکشان رخ بدهد، پیشگیری کنند.»

وی در ادامه افزود: «یکی از نکات حائز اهمیت که والدین باید هنگام مراجعه به باشگاه‌ها یا کلاس‌های ورزشی، به آن توجه کنند، استانداردبودن دستگاه‌های ورزشی، رعایت نکات ایمنی در باشگاه‌ها، داشتن مجوز فعالیت و همچنین صلاحیت مربی در زمینه فعالیت ورزشی است چون سابقه مربیگری و تخصصی بودن و فقدان تحصیلات ورزشی مربی نیز در این میان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حتما باید حین انتخاب رشته ورزشی به شرایط فیزیکی و جسمانی کودکان و نوجوانان توجه شود چراکه با توجه به آن، برخی فعالیت‌های ورزشی برای این گروه سنی مناسب و برخی نامناسب است. برای این منظور والدین می‌توانند راهنمایی‌های لازم را از مراکز پزشکی ورزشی و همچنین مراکز استعدادیابی ورزشی معتبر بگیرند.»

باقری‌مقدم همچنین گفت: «در کودکانی که از نظر جسمی سالم هستند و دچار بیماری خاص نیستند، با توجه به سن و وزن کودک که لاغر است یا چاق، باید ورزش‌های متناسب با وضعیت کودک انتخااب شود تا علاوه بر پیشرفت در زمینه ورزشی، آسیب کمتری از نظر سلامت به آنها وارد شود. علاوه بر این، شدت و فعالیت ورزشی در کودکانی که در طول سال تحصیلی فعالیت کمتری داشته‌اند باید به تدریج و متناسب با شرایط باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما در این مورد نیز با متخصصان طب ورزشی مشورت شود.»

این متخصص پزشکی ورزشی در نهایت با اشاره به اینکه از طرف باشگاه‌ها باید اقدامات لازم برای مواجهه با آسیب‌های اولیه به کودکان و خانواده‌ها آموزش داده شود، خاطرنشان کرد: «با توجه به فصل گرما باید از بروز آسیب‌های گرمایی در کودکان نیز پیشگیری شود. توجه به زمان فعالیت ورزشی، مصرف مایعات کافی و پوشیدن لباس مناسب کمک می‌کند تا دچار گرمازدگی و مشکلات آن نشود