images.jpg56856845654

در این روزهای شرجی و گرم و طاقت فرسای تابستان می خواهیم بهترین روش های مقابله با گرما را با هم مرور کنیم.

این روزها با افزایش دمای هوا امکان دچار شدن به گرمازدگی بیش از پیش برای همه اقشار جامعه به ویژه سالمندان و کودکان، وجود دارد.
به هم خوردن تعادل در مکانیسم های تنظیمی گرمای بدن و تولید گرما در بدن به علت افزایش شدید حرارت محیط و ناتوانی در دفع حرارت ایجاد شده موجب گرمازدگی می شود.
گرمازدگی یکی از اورژانس های پزشکی بوده و در 20 درصد موارد جوانان و 80 درصد افراد مسن می تواند منجر به مرگ شود پس حتما باید سریع درمان گردد.
طی این روزهای گرم، آب بدن از طریق تعریق از دست می رود اما بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند و آن را یک وضعیت موقتی می دانند.
برخی افراد از این که دائما به آنان گفته شود که زیاد باید بنوشند، ناراحت می شوند اما باید توجه داشت که سلامتی بدن در این روزها در گرو این امر است. به ویژه در گرمای این روزها که دمای هوا گاهی به بیشتر از 40 درجه هم می رسد، باید زیاد نوشید.

**کدام نوشیدنی در گرما مناسب تر است؟
به نقل از پایگاه خبری آلمانی زبان ولت، می توان هنگام گرما ، چای نعناع ، آب ولرم و آب میوه های خنک را نیز نوشید؛ نوشیدنی های همراه یخ در اوج گرما، می توانند موجب دل درد شوند؛ نوشیدنی های یخ ، بدن گرم را تحریک کرده و انرژی زیادی از بدن می گیرند و می توانند به آن شوک وارد آورند. بدن دوست ندارد زیادی گرم یا سرد باشد.
همچنین در گرما می توان از سرم ها یا نوشیدنی حاوی نمک نیز استفاده کرد؛ نمک ، میزان سدیم بدن را در سطح ثابتی نگاه می دارد. هنگامی که فرد زیاد می نوشد و از آن سو، زیاد تعریق می کند، مقدار زیادی سدیم از دست می دهد؛ در موارد شدید این امر می تواند منجر به هیپوناترمی یا مسمومیت با آب (کم سدیم شدن بدن) شود.
در این حالت فرد دچار سردرد و تهوع شده ، اشتهای خود را از دست داده و هذیان می گوید. در این وضعیت دیگر نوشیدن آب فایده ای ندارد بلکه باید با اورژانس تماس گرفت.

**سبزی و میوه تازه مصرف کنید
تغذیه می تواند در روزهای گرم به فرد کمک کند. مصرف غذاهای چرب موجب تولید گرما در بدن می شود. غذاهای سرخ کردنی، ماکارونی و سس های پرچرب نیز معده را سنگین کرده و انرژی زیادی در بدن تولید می کنند اما در عوض مواد خوراکی با مایعات زیاد، مفید هستند مانند سوپ و همچنین سبزی و میوه تازه.
مردم باید این روزها هنگام ترک خانه، خود را در برابر گرما محافظت کنند ؛ بطورمثال ممکن است در ترافیک مجبور شوند مدت ها منتظر بمانند بنابراین هنگام خروج از خانه حتما باید سایه بان (کلاه یا آفتابگیر) همراه داشت.
سالمندان ، زنان باردار و تمام مبتلایان به بیماری های زمینه ای باید خود را در برابر گرما محافظت کنند.
همچنین والدین باید مراقب کودکان خود در این هوا باشند زیرا پوست کودکان نسبت به نور خورشید ، حساس تر و آسیب پذیرتر از پوست بزرگسالان است و بدن آنان زودتر از بزرگسالان، آب خود را از دست می دهد زیرا بدن آنها به سختی می تواند آب را ذخیره کند.
بیماران گرمازده از سردرد، سرگیجه و مشکلات گردش خون شکایت می کنند. این به آن معناست هنگام گرمازدگی زیاد، رگ های سطحی بدن باز می شوند و تبخیر آب از سطح بدن به چند برابر افزایش پیدا می کند؛ در این وضعیت ، خون در سطح پوست گردش پیدا کرده و در پاها باقی می ماند و به اندازه کافی خون به مغز نمی رسد. بیماران به اندازه کافی در بدن خود سدیم ندارند و به گرفتگی های عضلانی دچار می شوند .
بر اثر انسداد مجاری غدد عرق در پوست، راش های قرمزرنگ یا تاول هایی پر از مایع روی پوست به ویژه روی آرنج و گردن ظاهر می شوند.
پرهیز از فعالیت های سنگین ، باقی ماندن در خانه تا حد امکان، استفاده از تهویه مناسب در محل کار، اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ و تیره و استفاده از وسایل محافظتی در برابر نور آفتاب مانند عینک آفتابی و کلاه لبه دار می توانند در شرایط گرمای هوا، کمک کننده باشد.

ایرنا