gym_weights_man

 دلیل اینکه ورزش های قدرتی باید در برنامه ورزشی قرار گیرد این است که کالری زیادتری می سوزاند  و یکی از موفقیت آمیزتزین ورزش ها  در زمینه تناسب اندام است  وقدرا کشیده می کند  اعصاب را ارامش داده و از اضطراب و استرس می کاهد  و از بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند  و برای کسانی که از بی خوابی رنج می برند فوق العاده عالی است متأسفانه، دمبل و وزنه زدن،‌ تمرینات استقامتی و ورزش های قدرتی، مورد بی توجهی بسیاری از افراد و به ویژه خانم ها قرار می گیرند و خیلی ها از ارزش و اهمیت این ورزش ها،‌ بی اطلاع هستند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که از نقش مهم ورزش های قدرتی در سلامتی و تناسب اندام، اطلاع درستی ندارید،‌ حتماً این مطلب رو بخوانید تا نظرتون عوض شده و دید بهتری نسبت به این موضوع پیدا کنید.

سوزاندن انرژی بیشتر

همه ما می دانیم که ورزش های قدرتی،‌ انرژی می سوزانند (مخصوصاً‌ اگر به صورت ترکیبی با ورزش های کاردیو انجام شوند). اما آیا می دانستید که در صورت انجام ورزش قدرتی،‌ حتی در ساعاتی هم که ورزش نمی کنید و در حال استراحت هستید،‌ بدن همچنان به سوزاندن انرژی ناشی از ورزش قدرتی، ادامه می دهد و به همان ساعتی که ورزش کرده اید،‌ محدود نمی شود؟ آیا می دانستید که انرژی که بعد از انجام ورزش قدرتی می سوزانید،‌ حتی بیشتر از انرژی است که در زمان انجام ورزش قدرتی می سوزانید؟ به عبارتی،‌ انرژی سوزی اصلی بعد از پایان ورزش،‌ شروع می شود.

علت این است که بدن انرژی رو صرف تقویت عضلات و عضله سازی می کند. بدن برای حفظ سلول های عضلانی انرژی بیشتری رو نسبت به حفظ سلول های چربی،‌ صرف می کند. پس کافیست که وزنه بزنید تا متابولیسم بدن رو افزایش بدهید و بدن رو به یک ماشین تمام عیار انرژی سوز تبدیل کنید.

کاهش وزن موفقیت آمیزتر و اندام متناسب تر

ورزش قدرتی نه تنها به سوزاندن انرژی بیشتر و افزایش متابولیسم منجر می شود بلکه چربی بیشتری رو هم آب می کند. علت این است که عضلات برای تأمین انرژی مورد نیاز خود، این انرژی رو از بافت چربی برداشت می کنند. وقتی که ما برای کاهش وزن،‌ ورزش نمی کنیم و فقط رژیم کاهش وزن می گیریم،‌ بدن علاوه بر بافت چربی،‌ بافت عضلانی رو هم مصرف می کند که به هیچ وجه اتفاق خوشایند و سالمی نیست. اما اگر رژیم کاهش وزن رو با ورزش قدرتی و وزنه زدن همراه کنیم، عضلات بدن از دست نمی روند بلکه ساخته می شوند.

هر قدر که بافت عضلانی بدن متراکم تر باشد، انرژی سوزی هم در بدن،‌ بیشتر می شود. پس در حین اینکه عضلات بدن حفظ شده اند، چربی های اضافی سوخته و از بین می روند. به عبارتی، با یک تیر دو نشان زده اید.

قدتان بلندتر به نظر می رسد

ورزش های قدرتی اگر به درستی انجام شوند باعث بهبود نحوه قرارگیری بدن و تصحیح نحوه ایستادن و نشستن می شوند زیرا عضلات رو تقویت کرده و در نتیجه، عضلات هم استخوان ها رو به درستی در سر جای خود نگه می دارند و از خمودگی و انحراف استخوان ها جلوگیری می کنند. پس تعجب نکنید اگر با انجام این ورزش ها، قد بلندتر، استوارتر، چهارشانه تر و خوش اندام تر و کشیده تر و قلمی تر به نظر برسید.

تقویت خلق و خو و کاهش استرس

شاید شنیده باشید که می گویند “دونده ها در دنیای دیگری سیر می کنند و شادتر هستند!” این جمله چندان هم دور از واقعیت نیست. ولی نکته جالب اینجاست که نه تنها دویدن بلکه هر نوع ورزشی (از جمله ورزش های قدرتی) ترشح هورمون اندروفین رو افزایش داده و منجر به تولید احساس شادی و خوشی در فرد می شوند.

سلامتی قلب،‌ تقویت استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به دیابت

زدن وزنه با شدت متوسط، به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب در خون کمک نموده و سلامتی قلب رو تقویت می کند. انجام ورزش به گردش بهتر خون در بدن کمک می کند. در نتیجه، اکسیژن بیشتری به عضلات، قلب و تمام بدن می رسد.

ورزش های قدرتی و استقامتی،‌ استخوان ها رو هم تقویت نموده و تراکم استخوان رو افزایش می دهند. لذا، خطر پوکی و شکستگی استخوان رو کاهش می دهند.

علاوه بر اینها، انجام ورزش قدرتی با شدت متوسط از طرق مختلفی به کنترل قندخون کمک می کند.  به این ترتیب که قند رو از خون گرفته و به مصرف می رساند و حساسیت سلول ها به انسولین رو افزایش می دهد.

افزایش قدرت تمرکز

ورزش های قدرتی بر روی سلامتی مغز هم اثر مثبت و مفید دارند. تحقیقات نشان می دهند که زنان مسنی که در هفته یک تا دو ساعت از وقت خودشون رو به وزنه زدن اختصاص می دهند،‌ از نظر فعالیت مغزی در شرایط بهتری نسبت به سایر زنان هم سن خود قرار دارند.

برخورداری از خواب بهتر

گاهی ورزش کردن در ساعات نزدیک زمان خواب، به بی خوابی منجر می شود اما تحقیقات نشان می دهند که انجام تمرینات قدرتی (حداقل دو ساعت مانده به زمان خواب)، از حبس نفس در زمان خواب و بی خوابی،‌ جلوگیری می کنند. بعد از یک جلسه تمرین قدرتی، هیچ چیز دلچسب تر از یک خواب عمیق و شیرین نیست.

پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دمبل ها و وزنه هایی رو که مدت هاست به حال خودشون رها کرده اید تا خاک بخورند،‌ بردارید و نهایت استفاده رو از فواید ورزش قدرتی ببرید.

منبع : yeka.ir