astrid-7

نظر منفی راجع به وزنه برداری نظر بسیار اشتباهی است که زنان را در رسیدن به اهداف تندرستی شان بی میل می کند. بعنوان یک مربی حرفه ای زمان زیادی را برای متقاعد کردن مشتریان خانمم صرف کردم که تا تردمیل را کنار بگذارند و به سمت ورزشهای وزنه ای بیایند. روی هم رفته شغل من باریک اندام, قوی و سکسی کردن مردم در کوتاهترین زمان ممکن است.

برای من جای سوال است که چرا فقط تعداد کمی از زنان تمرینات قدرتی انجام می دهند, فواید وزنه برداری برای از دست دادن چربی بمراتب بالاتر از ورزشهای هوازی می باشد.

فکر می کنید با وزنه زدن ممکن است بدنتان بزرگ و حجیم شود؟ متعجب می شوید اگر بدانید وزنه برداری کارآمدترین و سریعترین روش برای داشتن بدنی باریک است.

 

1. ورزشهای هوازی آهسته شما را چاقتر و ضعیف تر می کند.

اجازه بدهید به شما بگویم که با یک ساعت دویدن بروی تردمیل 300 کالری می سوزانید, که کمتر از یک شیرینی “سالم” که در رستوران می خورید می باشد. و اگر 11 ساعت بدوید تازه نیم کیلو چربی می سوزانید!

در نهایت در پایان یک تمرین بلند مدت هوازی آهسته برای سوزاندن کالری, و در یک دورۀ تمرینی هوازی کسل کننده, می توانم با شما شرط ببندم که مقداری از ماهیچه های ارزشمندتان را نیز برای تولید انرژی از دست داده اید.

هر چقدر بدنتان ماهیچۀ کمتری داشته باشد, چربی بیشتری نگهداری خواهد نمود, و پایین آوردن وزن و یا حتی رسیدن به وزن ایده آلتان برایتان سخت تر می شود.

و بدتر از همه اینکه – با تمرین های هوازی سنتی هورمونهایی که برای از دست دادن وزن مورد استفاده قرار می گیرند بدون تاثیر می شوند. و هیچ مزیت متابولیکی طولانی مدت را تجربه نخواهید کرد, بدین معنی که, بعد از مدت زیادی که بروی تردمیل می دوید و پیاده می شوید, فقط مدت زمان بسیار کوتاهی بدن تان چربی سوزی خواهد داشت.

تلاش بسیار زیاد و با نتایج بسیار کم و گذرا

بهترین جایگزین برای ورزشهای هوازی سنتی, تمرین مقطعی با شدت بالا – یا HIIT برای کوتاه مدت می باشد. HIIT یکی از متدهای تمرین هوازی است که در آن دوره های تناوبی از تمرین با شدت بالا دارید (مانند دو سرعت), و در بین آن زمانی برای استراحت. برای مثال, 30 ثانیه دویدن شدید, سپس 60 ثانیه پیاده وری آرام, و تکرار همین فرآیند برای 8 مرتبه.

به این شکل ورزش کردن باعث می شود که سلول های چربی تان بیرون کشیده شود و کالری بیشتری بسوزانید, سوخت و ساز بدنتان را بالاتر نگه می دارد, و این سوخت ساز زمان بیشتری در بدنتان باقی می ماند. یک مطالعه نشان داده که HIIT حدود 9 مرتبه از تمرین های هوازی سنتی تاثیر بیشتری دارد.

HIIT تاثیر بمراتب بیشتری از تمرین های هوازی سنتی دارد, اما باز تاثیرش به وزنه برداری نمی رسد.

2. چربی بسیار بیشتری می سوزانید

در مطالعه ای بروی 700 خانم, وزنه برداری برای فقط 25 دقیقه و سه مرتبه در هفته باعث بدست آوردن 1 کیلوگرم ماهیچه, و از دست دادن تقریبا 2 کیلوگرم چربی شده است. اگر با نحوۀ این تمرینات آشنایی داشته باشید, پس می دانید که این نوع تمرینات باعث تغییرات اساسی در ظاهرتان می شود!

شک نداشته باشید که با برداشتن وزنه های سنگین کالری قابل قبولی می سوزانید. اما چرا بلند کردن وزنه روش بسیار مناسبی برای سوزاندن چربی می باشد.

وقتی سنگین وزنه می زنید, بدنتان را به واکنش های متابولیکی تحریک می کنید که به بدنتان این امکان را می دهد که مواد مغذی را بهتر بکار ببرد (مانند بستنی), و تا حدود 36 ساعت بعد از تمرین بدنتان مشغول چربی سوزی می باشد.

چیزی بنام نرخ متابولیسم پایه (BMR) وجود دارد. این نرخ کنترل می کند که چه مقدار کالری در حین استراحت کردن از بین می رود. همانطور که ماهیچۀ بیشتری بدست می آورید, نرخ BMR افزایش می یابد, و اگر تا جائی که می توانید بخورید باز هم باریک تر و لاغر تر می مانید.

هر چقدر بدنتان ماهیچۀ بیشتری داشته باشد, چربی کمتری نگه داری می کند, و افزایش وزن برای بدنتان سختر می شود.

3. نمی دانید با وقت آزادتان چکار بکنید

تمام آنچه که نیاز دارید تا کمتر از دو هفته نتایج خوبی بگیرید , این است که 3 مرتبه در هفته و در حدود 30-60 دقیقه تمرین بدنسازی داشته باشید.

من هدفم این است که این طرز فکر کارآمد را برای تمام کارآموزانم تقویت کنم:

داخل باشگاه بروید. سخت تمرین کنید. از باشگاه خارج بشوید.

بعدا وقت برای اینکه با افراد مورد علاقه تان صرف کنید و کارهای مورد علاقه تان را انجام بدهید زیاد خواهید داشت.

4. قوی تر می شوید و احساس بهتری پیدا می کنید

مطالعات نشان می دهد که تمرینات با وزنه متوسط ​​می تواند تا بیش از دو برابر قدرت یک زن را افزایش بدهد. من کارآموز خانمی داشتم که پس از گذشت 30 روز حدود 400% قوی تر شده بود. وقتی که به تمرین شروع کرد,به سختی فقط می توانست 2 شنا برود, اما در کمتر از یک ماه بعد, می توانست براحتی 8 شنا برود. واقعا عالی بود.

وقتی قوی تر می شوید, وظایف روزانه تان مثل خرید کردن, بلند کردن بچه ها, و از این قبیل کارها برایتان بسیار راحتر می شود, و لذت بخش تر.

و با احساس غروری که از پایان دادن به تمرین چالشی تان پیدا می کنید و شکستن رکوردهای شخصی تان (بهترین راه پیگیری پیشرفت معیار قرار دادن وزن است), بدنتان با دوز بالایی از مواد شیمیایی سرخوش کننده بنام اندورفین پاسختان را می دهد. مانند دارویی قدرتمند تاثیر گذار است, و بدون هیچگونه عارضۀ جانبی می باشد.

5. نترسید, بزرگ و حجیم نمی شوید

تا بدین لحظه حتما این فکر را کرده اید که همه چیز چقدر جالب بنظر می رسد, اما زمزمه ای در سرتان است که می گوید بزرگ و حجیم می شوید. من اینرا بسیار زیاد شنیده ام و یک اعتقاد کاملا اشتباه است, که شما را از دیدن نتایجی کوتاه مدتی که عاشق دیدنش هستید بی میل می کند. فقط بزرگ شدن در صورتی اتفاق می افتد که مانند یک غول تمرین کنید, مقدار زیادی کالری مصرف کنید و هورمونهای مصنوعی تزریق کنید.

بگذارید برایتان قضیه را بشکافم. هورمون ها, مثل تستسترون, مسوول رشد ماهیچه ها هستند. خانم ها در حدود 10 الی 30 مرتبه از آقایان تستسترون کمتری تولید می کنند.

حالا, فقط نمونۀ خیلی کمی از زنان هستند که این کار را انجام می دهند, در واقع, ساختن عضلات بزرگتر بوسیلۀ وزنه برداری. توسط گروه کوچکی انجام می شود, و من هیچ نوع همکاری تابحال با کسانی که در این مقوله کار کرده اند نداشته ام. اما اگر این اتفاق برایتان پیش آمد, و متوجه رشد غیر طبیعی در بدنتان شدید, بلافاصله برنامۀ تمرین تان را عوض کنید.

بلند کردن وزنه های سنگین بدین معنی نیست که عضلات بدنتان یک شبه ساخته بشود. حتی مردان برای ساختن ماهیچه های بدنشان تلاش زیادی می کنند!

6. بدنتان بسیار زیبا می شود

عضلۀ gluteus maximus (عضلات سه سر جلو ران) یکی از قویترین عضلات بدنتان است. با رشد این عضله شکل بدنتان تحت تاثیر قرار می گیرد.

اگر قصد دارید این عضلات را تقویت کنید, هیچ تمرین موثر تر از اسکوات سنگین (نشست و برخواست با وزنه) نیست. و به شما کمک می کند تا از شر سلولیت ها (توده های چربی در پهلو و باسن) هم خلاص بشوید, این تمرین پاها و باسن تان را “خوش فرم” و “قوی” می کند. همچنین پایین کمرتان را نیز تقویت می کند, که به شما در جلوگیری از جراحات پشت که در سنین بالا رایج است کمک شایانی می کند.

چیزی بهتر از این وجود ندارد که ببینید یک خانم با اقتدار کامل وزنش را در باشگاه کم کند و هیکل ورزیده داشته باشد. تمرین باشگاه موثر. نیرو بخش. و باعث جذابیت تان می شود! از انجام اینکار واهمه نداشته باشید.

منبع-جنی